Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali

Dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini inşa eden Fas’ın solar elektrik teknolojisi ile kurulan güç istasyonlarından, proje tamamlandıktan sonra toplam 580 megavat güç elde edilmesi bekleniyor. "Nur 1" isimli santral toplamda 652 milyon dolara mal olmuş. Ülkenin başkenti Rabat büyüklüğünde olan santralin binlerce hareketli paneli ile enerji üretiminin yanı sıra, ülkenin karbon gazı emisyon değerlerinde de düşüş sağlanması hedefleniyor. Enerji ihtiyacının %94,5’ini ithal eden Fas’ın hedefi, yenilenebilir enerji projeleri ile 2020 yılına kadar enerji ihtiyacının %42’sini, 2030 yılına kadar ise %52’sini yenilenebilir enerjiyle karşılamak.

Yenilenebilir enerji projeleri için toplamda 9 milyar dolar harcamayı planlayan Fas’a, aralarında Dünya Bankası’nın ve Avrupa Yatırım Bankası’nın da bulunduğu kurumlar tarafından kredi imkânı sunulmuş. Dünyanın en büyük ikinci güneş enerjisi santrali Hindistan’da bulunuyor. Ancak dünya genelinde bu alanda yapılan diğer önemli güneş enerji alanları da bulunuyor. Dünyadaki güneş enerji santralleri ile ilgili olarak yaptığımız listede söz etmemiz gereken ilk yer Meuro Solar Park güneş santrali. 166 MW enerji üretebilen bu tesis, Almanya’da bulunuyor. Üretim teknolojisi olarak fotovoltaik sistemi kullanan tesis tam 636 bin adet panel bulunduruyor. Bu sistemi takip eden bir diğer panel ise Centinela santralidir.

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde yer alan bu panel, fotovoltaik özelliği ile 680 bin adet paneli aynı anda kullanabiliyor ve tam 170 MW enerji üretebiliyor. Golmund güneş santrali de 200 MW değerin de ürettiği enerjisiyle Çin’de yer alıyor. tam 800 bin adet panel bulunuyor. Solaben güneş santrali de 12 bin adetlik paneli ile 200 MW değerinde enerji üretimini başarabiliyor. Hindistan diğer bir enerji santrali Charanka, 884 bin adet güneş paneli bu alanda yer alıyor. Genesis adıyla kurulan tesis ise 250 MW enerji üretiyor. Solana güneş enerji santrali ise 280 MW kapasitesi ile Arizona eyaletinde yer alıyor. 150 megavat çıkış gücü ile dünyanın en büyük tek kuleli güneş enerjisi santrali olacak Aurora Güneş Enerjisi Santrali Avusturalya’da 2020 yılında faaliyete geçecek.

Dünyada güneş enerjisine yapılan yatırımların büyük bir ivme kazandığını görüyoruz. Bu gelişmeleri yakından takip eden Türk yatırımcılar, Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali için yatırımlarının sonucunu aldı. Konya’nın Kızören ilçesinde bu santralin açılışı yapıldı. Dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali kurmayı da hedefleyen firma, 22.5 megawatlık tesis ile şu anda örnek oluşturacak bir projeye imza attı. 75 bin panelin yer aldığı bu sistem, aynı zamanda uzaktan izlenebiliyor. Üretim değerleri de anlık olarak takip edilebiliyor. Tarıma ve ülke enerjisine büyük katkı sunmayı hedefleyen bu proje ile diğer ülkelerle rekabet edilecek konuma gelindiği ifade ediliyor.