Dünyada Güneş Enerjisi Kullanımı

Güneş merkezinde meydana gelen füzyonlar, açığa çıktıktan sonra bir enerji meydana getirir. Bu ışınlar, güneş panellerine yansıyarak enerjiyi tek bir noktada toplamaya çalışır. Kolektörler aracılığıyla ısı toplanır ve elektriğe dönüşür. Güneşten elde edilen ısınma ve elektrik üretimi de böylece panellere yansıtılır. Sokak aydınlatmaları, jeneratörler, otomobiller, sıcak sular ve daha pek çok alanda bu sistemden yararlanılıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen verim sayesinde de büyük ülkeler bu alandaki yatırımlarına hız verdi. Avrupa Birliği ülkeleri, bu alanda yatırım yapabilmek için ortak alanlar kurmaya başladı. Yeni teknolojilerin hayata geçirilmesi için destek örgütleri kuruldu. Türkiye’de de bu konuyla ilgili özel bölgeler oluşturulmaya başlandı. Almanya, şu anda dünyanın en çok güneş enerjisi üreten ülkelerinin başında geliyor.

En çok güneş enerjisi kullanan ülkelere baktığımız zaman Almanya, Danimarka, İspanya’nın ilk üçte yer aldığını görüyoruz. Dünyada güneş enerjisi kullanan ülkeler sadece bu ülkelerle sınırlı değil. Rusya ve Çin de son dönemlerde küresel ısınmanın da etkisiyle yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaya başladı. Bu konuda özellikle Almanya’nın çok önemli bir noktada olduğunu belirtelim. Dünyada güneş enerjisi kullanımı açısından en çok yatırım yapan ülkelerden biri olan Almanya, fotovoltaik sistemler kurarak, ülke genelinde bu konuyla ilgili çalışmalar yapmak için bilim kurumları oluşturdu. Güneşli gün sayısı çok az olmasına rağmen, böyle bir yatırım yaparak büyük çaba sarf eden ülkenin, ileri teknoloji ile ürettiklerini dünyaya sattığını da görüyoruz. Alternatif enerji üretimine giden büyük ülkeler, yeni sistemler sayesinde GES üretim alanları yaratmaya başladı.

40.000 MW enerji üretimiyle nüfusunun büyük bir bölümüne güneş enerjisi imkanı tanıyan Almanya'yı İtalya takip ediyor. Güneşli gün sayısının çok fazla olduğu bu İtalyan ülkesi, bu durumu fırsata çevirmiş durumda. Yıllık 18.600 MW’lik enerji üretimi, şu anda ülke genelinde sistemin yaygınlaşmasını sağladı. Özellikle sera gazlarının salımlarını azaltmak için bu sisteme ağırlık verildiği görülüyor. Üçüncü sırada ise Japonya yer alıyor. 13.700 MW enerji üretimi ülke genelinde fabrikalarda da kullanılıyor. Diğer bir Akdeniz ülkesi İspanya’da listede bir sonraki sırada yer alan ülke. 4.214’lük üretimi artırmak isteyen ülke yönetimi, bu alanda yatırım yapacak olan kişilere destek veriyor. Amerika Birleşik Devletleri ise listede 5.sırada kendine yer buluyor. Dünyada güneş enerjisi kullanımı görüldüğü gibi büyük ilgi ve yatırım gören bir alan. Bu trendin devam etmesi bekleniyor.