Rüzgar Enerjisi Kullanımında Türkiye

Dünya rüzgar enerji birliği rüzgar enerji kaynaklarının doğal yararlarının yanı sıra ekonomik yararlarını sıraladığında ilk sıralarda; petrol ve doğal gaz tedariğindeki belirsizlikler, iklim değişikliği ve hava kirliliğinden kaynaklanan çevre dostu teknolojilerinin acil kullanım ihtiyacı gibi nedenler, sektörde yenilenebilir rüzgar enerjisinin sağladığı bir başka pozitif yöndür şeklinde açıklama yaptığını görmekteyiz. Dünya sıralamalarında yenilenebilir rüzgar enerjisini kullanma konusunda ilk sıralara giren ülkelerin yanında ülkemiz maalesef oldukça düşük bir oranla ilk sıralarda görülmemektedir. Bunun nedenlerinden en önemlisi yenilenebilir rüzgar enerjisi için yeterli alan ve rüzgar çiftlikleri bulunmamasıdır.

Ülkelerin çeşitli politikaları ve tüketimin giderek artması, nüfus sorunları vb. problemler nedeniyle topyekün yenilenebilir enerki kullanımına geçmek planlananda çok daha uzun sürecek gibi gözükmektedir. Tüm dünyada doğal enerji dönüşümleri yapılmaya başlandığında dünyanın 50 ile 100 yılları arasında kendi doğal haline döneceği düşünülmekte ancak bunun tam olarak gerçekliğinin hesaplanması için tüm dünyanın yenilenebilir enerji kaynağı kullanmaya başlaması ve bu kullanımı yüzde yüz oranında yapması gerekmektedir.

Enerji kaynaklarından yenilenebilir rüzgar enerjisinin ekonomik olanaklarda dahil hiçbir zararı yok olmasının yanı sıra yararlarının saymakla bitmemesine rağmen tüm dünyada doğal enerji kullanımı yani yenilenebilir rüzgar enerjisi kaynağı tam olarak kullanılmamaya devam edilmektedir. Aslında bu durum doğal enerji olarak yenilenebilir rüzgar enerji kaynağını kullanmayan ülkelerin hem ekonomik hem siyasi ve daha birçok konuda olumsuz yönde etkilendiği gerçeğini göstermektedir.

Neyse ki günden güne insanlar doğal enerji kaynaklarının önemini ve yararlarını öğrenmektedir. Bu sebepten gerçekleşen gelişimlerden görülüyor ki 2003 yılından itibaren yenilenebilir rüzgar enerjisi kullanımı tüm dünyada her yıl biraz daha artış göstermektedir. Dünyada hala doğal enerji kaynaklarına yani yenilenebilir rüzgar enerji kaynağının hiç kullanılmadığı bölgeler mevcuttur ve bu durumun dünyanın doğal hayatına hala zarar verdiği aşikardır.