Doğalgaz Yenilenebilen Bir Enerji Kaynağı Mıdır?

Yenilenebilir enerji kaynakları devamlı olarak kullanılabilen, uzun vadede tükenmesi mümkün olmayan kaynaklardır. Örneğin güneş enerjisi; güneş var olduğu sürece güneş enerjisi kullanımının da olmaması imkansız. Aynı şekilde rüzgar ve dalga enerjisi de tükenmeyen enerji kaynaklarıdır. Bu demek oluyor ki sonunun gelmeyeceği kaynaklar yenilenebilir. Yenilenemeyen kaynaklar ise linyit, taş kömürü gibi madenler.

Dünyada yaşamın temel gereksinimi olan Güneş yine bizi yarı yolda bırakmıyor. Atmosferdeki hayat döngüsünün temel enerjisinin de kaynağı olan güneş enerjisi, bize her türlü üretimde kullanabileceğimiz bir enerji sağlıyor. Güneş panelleri ile üretilen bu enerji kaynağının diğer yenilenebilir enerji kaynakları gibi doğaya hiçbir zararı yok. Farklı hava hareketlerinin oluşturduğu hava akımı rüzgarı meydana getiriyor. Hava akımlarıyla oluşan bu rüzgar sayesinde santrallerde kurulmuş olan türbinler dönerek kullanabileceğimiz bir enerji elde etmemizi sağlıyor.

Diğer yenilenebilen kaynaklarda olduğu gibi rüzgar santrallerini ülkemizde kıyı şeritlerine, dağların tepelerine, açık alanların yakınlarına konumlandırarak elektrik ihtiyacının çoğunu karşılayabiliriz.

Jeotermal enerjinin kaynağı, yer altındaki çatlaklara birikmiş suyun ısınması ve yüzeye doğru hareketlenmesi ile oluşur. Çıkan bu sıcak sular ülkemizde turizm ve ısınma kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bu sıcak su kaynaklarının ülkemizde doğru kullanılması gerekmektedir. Kaynaklara takılan türbinlerle elektrik üretilebilir, aynı zamanda bu kaynağı seracılıkta da kullanılabilir hale getirebiliriz.

Bioyakıtlar kısa süre önce yaşamış canlı kalıntılarının çeşitli şekillerde işlenmiş halidir. Fotosentez sayesinde güneş enerjisini içinde tutan bu kaynaklardan ciddi şekilde enerji işlemek mümkündür. Özellikle araba yakıtlarında kullanılan bu enerji kaynağının yaygınlaşması için çalışmalar sürüyor.

Doğalgaz 1800 yıllarında Amerika’da kullanılmaya başlanan bir yakıt türü. Elektrikten ısınmaya kadar birçok kanalda kullanılmıştır. Ülkemizde de en çok kullanılan yakıt türü doğalgazdır. Doğalgazın oluşum kaynağı uzun yıllar önce yok olan canlı kalıntılarından sağlanır. Ekonomik ve sık bulunan bir enerji kaynağı olması nedeniyle çokça tercih edilen bu enerji kaynağının 100 yıl içinde tükeneceği konusunda da yapılmış açıklamalar bulunmakta. Doğalgaz maalesef ki önümüzdeki yıllarda kullanmak için yeterli potansiyele sahip değil.