Alman Güneş Enerjisi Sahaları

Yenilenebilir enerji kaynakları üretimi bakımından dünyanın en önemli ülkeleri arasında yer alan Almanya, yıl içerisinde çok fazla güneş görmemesine rağmen bu alanda çok önemli bir başarı elde etti. Ülkenin bu alandaki başarılarına ve enerji yatırımlarındaki tarihlerine bakacak olursak, ilk olarak 2000 yılında çok büyük bir atılım yaptığını görüyoruz.

Almanlar, 2000 senesinde ulusal ajansın yaptığı değerlendirmeye göre, güneş enerjisinden elde ettiği geliri yüzde 6,3 seviyelerine getirdi. Bu çizgiyi yakaladıktan sonra bu alanda sürekli gelişim kaydeden Almanlar, 2009 senesinde bu rakamı yüzde 16,1’e yükselterek dünya genelinde rekor kırdı. Almanya, yine bu sene de yenilenebilir enerji sektörü içerisinde yaklaşık 20 milyar avroluk yatırım yaptı. Bu rakamların istihdama katkısı da çok büyük oldu. Sektörde yaklaşık 3000 bin kişiden fazla işçi ve mühendis, güneş enerjisi alanında çalışmalarına devam ediyor. Güneş enerjisinin yanına bir de rüzgar enerjisi eklendiğinde bu alandan elde edilen gelir ciddi boyutlara ulaşıyor.

Ülkenin bu alandaki hedefleri de oldukça yüksek. Enerji Elektrik Üretim Talimatı ve kurallarının onaylanmasından sonra ülke, Avrupa Birliği ile işbirliği yaptı. Yüzde 12 oranındaki bu hedef, şu an yüzde 14’ü de aştı. Bu da ülkenin güneş enerjisi üretimi ve yenilenebilir enerji politikalarındaki tutumunu çok net bir şekilde ortaya koyuyor.
Almanya’nın güneş enerjisiyle ilgili olarak yaptığı yatırımlar arasından en dikkat çeken noktalardan biri de sürekli yeni projeler üretmesi.

Yaklaşık 22 gigawatt elektrik üreten Almanya 'da bulunan güneş panelleri, neredeyse nükleer enerjiyi sollayacak kadar önemli bir hale geldi. 2016 sonunda 40 bin megavatlık bir enerji üretimi sağlandı. Güneş enerjisinden yararlanmak için özel bilim enstitüleri kuran ülkenin bu alanda diğer Avrupa Birliği ülkelerine de örnek olduğunu görüyoruz. Çok fazla güneş görmemesine rağmen, ülke genelinde böylesine önemli bir rakamın elde edilmesi, ülke politikalarının tamamen yenilenebilir enerji sistemlerine geçişiyle açıklanabiliyor.

Almanya 'da yaklaşık olarak 1.5 milyon değerinde fotovoltaik solar tesis bulunmakta ve bu da ülkede yenilenebilir enerji kaynaklarının ne kadar iyi değerlendirildiğini göstermekte. Kömür, gaz ve nükleer enerji üretimlerini de geçen bu kaynaklar sayesinde ülke genelinde az güneşli havadan çok enerji elde edilmesi mümkün oluyor. Ülkede bulunan santraller, Türkiye’den 46 kat daha fazla enerji üretme özelliğine sahip. Güneşli gün sayısı çok az olmasına rağmen Alman güneş enerji sahaları ile ilgili yapılan bilimsel araştırmaların niteliğinin ve sayısının çok olması bu alanda farkı ortaya koyuyor.