Serinleten Süs Bitkileri

Aşırı Güneş ışınları birçok hastalıkları beraberinde getiriyor hatta Güneş çarpması sonucu beyin ölümü gerçekleşebiliyor. İşte bunun için mutlaka nemli ve serin bir havanın evimize aksetmesi gerekir. İşte bunu sağlayacak olan çalışmalar üzerinde Havacılık Uzay Dairesi Başkanlığı (NASA) bir çalışma gerçekleştirerek 5 bitki üzerinde çalışmalarda bulundu.

Transpirasyonu bol olan yani kendi kendini yenileyebilen bol yapraklı bir bitki türü olarak benjamini tercih edebilirsiniz. Böylelikle evinizde serin bir ortam oluşturabilir ve evinizin hava akışını düze çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra bol bol sulama takviyesiyle tamamen doğal bir serinlik elde etmeniz mümkün. Fotosentez olayı gerçekleştirirken aynı zamanda nemlilik de gerçekleşmektedir. Bunun sonucunda da bulunduğu ortamın sıcaklığını emerek ortama hem tertemiz oksijen sağlar hem de sıcaklığı dengeleme rolü üstlenmektedir.

Az ışıklı ortamlarda yetişmesi uygun olan bu bitki türü de serinletme konusunda gerçekten son derece iddialı olmaya devam eden bitkilerin arasında gelmektedir. Tüm yönleriyle bu bitki türü de tercih edilerek bitkilerin tamamen temizlenmesi ve ortamın havasının düze çıkarılması olanaklı hale gelecektir. Sık sık karşılaştığımız palmiye de yapraklarındaki küçük gözenekleri sayesindeki karbondioksiti emerek bunun yerine etrafa bol miktarda oksijen salan bir bitki türüdür. Bu yönüyle de gerçekten de palmiyenin de nemlendirme ve serinletme konusunda oldukça iddialı olduğunu kesinlikle belirtmemiz gerekmektedir.
 

Bol miktarda transpirasyon yapması bakımından yaprakları oldukça fazla su içeren Paşa kılıcı bitkisi de nemlendirmek adına gerçekten önde gelen bitki türleri arasında gelir. Bu yönüyle değerlendirilecek olunursa her anlamda bu bitkinin de gerçekten en serinleten ve yazın sıcaklıklarına karşı koyan bitkiler arasında geldiği belirtilmektedir.