Zehirli Bitkilere Örnekler

Himalaya Böğürtleni (Himalayan Blackberry)
Böğürtlen fidanı olarak karşılaşılabilir. Oldukça uzundur. Herhangi bir etkileşimde tepki vererek savrulabilir ve göz hasarlarına neden olduğu gibi, kan kaybı ve damar bozulması yaşatabilir.
Yeni Zelanda Isırganı (New Zealand Tree Nettle)
Isırganların en tehlikelisidir. Geniş yapraklıdır, ölümcül tehlikeyi hemen doğurmasa da zamanla sinir sistemini çökertme olasılığı vardır.
Skunk Cabbage
Büyük, çiçekli ve kötü kokulu bir bitkidir. Belirli miktarda tüketimin yararlı olduğu bilinse de belirsiz bir sınırın üstüne çıkıldığında aşındırıcı zehirle karşı karşıya kalınabilir.

Spurge Laurel
Minik ve parlak bir yapıya sahiptir. Dokunulduğunda tahrişe ve akabinde gelecek yaralara sebep olur. Meyveleriyse başlı başına ölümcül zehir taşır; saatler içinde iç kanamaya neden olur.
Kızıl gel-git algi (Red Tide Algae)
Bir deniz yosunudur. Sinir sistemi üzerinde etki gösteren bir zehir açığa çıkararak organları felç edebilir. Hayvanlar tarafından taşınarak, geniş bir alana yayılıp solunum yollarını uyuşturabilir.
Angel Trumpet (Melek Borusu)
Melek boruları gibi güzel bir ismi ve ismiyle aynı oranda güzel görünümlü olan bu bitki, dokunulmazdır. Ona dokunmadığınız sürece size hiçbir zararı yoktur. Solanaceae familyası bitkilerinde ikincil metabolitlerin bir bölümü olan skopolamin isimli bir tropan alkaloid zehri yayar. Alkoloit bağımlılık yapan bir kimyasal bileşiktir. Bitkinin çayı da yapılır ancak zehir miktarı bitkiden bitkiye değiştiği için ne derece zararının dokunacağını kestirmek zordur. Bitkinin zehri etkisindeyken yaptığınız hareketlerin farkında olmama durumunuz vardır.

Düğün Çiçeği (Buttercup)
Düğün Çiçeği olarak da anılan bu bitki, oldukça yaygındır ve diğerlerine nazaran daha sevimli gözükmektedir. Kostik cinsi zehirlidir, tene değdiği zaman kırmızı noktalar oluşturur, tüketilmesi durumunda organ ve sinir sistemi zehirlenmesine neden olur.
Ölüm Camas’ı (Death Camas)
Yenilebilir çiçek soğanı olan Camas’la karıştırılırsa, tüketilmesi durumunda ani ölüme sebep olur. Varolan en zehirli bitkidir.
Giant Hogweed (Dev Tavşancılotu)
Tüketilmeyi beklemez, en küçük fiziksel temasta ciddi zararlara neden olur. Bitkinin özü güneş ışığıyla tepkimeye girdiğinde insan derisini kabartır. Ortalama insan boyundan daha uzun boyutlara ulaşabilen bitki, asgari endişe sınıfındadır.
İntihar Bitkisi (Gympie-Gympie)
Deride yakıcı etkide bulunan birçok ağaçtan daha fazla yakıcıdır; asitle kaplıdır. Asitin kalıntıları uzun yıllar boyunca sürebilir. Yakınında durmak bile intihara sürükleyici bir acıya sebebiyet verebilir. Yüz yüze kalındığında zehirli olduğu anlaşılabilecek , tedirginlik verici bir bitkidir.