Yabani Otlardan Doğal Yolla Kurtulma

Bu otlardan kurtulmak için başvurulabilcek en etkili onları köklerinden kopartıp kurutmaktır. Bu yöntem etkili olmasına rağmen zahmetli ve zaman gerektirmektedir. Yetiştiriciler zamanları olmadığı durumlarda kimyasallara başvurmakta ve kullanılan kimyasallar ile de hem yetiştireceği bitkiye hem de toprağına zarar vermektedir. Bunu yerine kullanılabilecek ilaçsız yabani otlardan kurtulma yöntemleri de vardır. 

Kimyasalsız yabani otlardan kurtulma da etkili olmasının yanında bu yöntem yangın tehlikesi içermektedir. Yapılırken çok dikkatli olunması, rastgele bir ateş yakmak yerine küçük alev makinelerinden yararlanılarak bölgesel yakma şeklinde uygulanabilmektedir. Ancak bu şekilde de kuru otların tutuşma riski söz konusu olduğu için işlemi yaparken rüzgarın şiddeti ve yönü hesaba katılmalıdır.

Tuz ile müdahale etme de geçmiş yıllardan beri ot kurutmada kullanılan bir yöntemdir. 8/1 oranında ya da daha sert bir karışım için 3/1 oranında su tuz karışımını istenmeyen otların yapraklarına uygulayarak onlardan kurtulmak mümkündür. Ancak yabani otların tamamen kuruması bu işlem birkaç defa tekrarlanmalıdır. Tuz uygulamasında önemli olan nokta tuzlu suyun sadece yabani otların yapraklarına uygulanmasıdır. Toprağa karışması halinde o topraktan beslenen diğer bitkilerin de zarar görmesine neden olmaktadır.

Sirkenin mikrop kırıcı ve kurutucu özelliği herkes tarafından bilinmektedir. Bu özellik yabani otların için de kullanılmaktadır. İstenmeyen bitkinin yapraklarına püskürtmek suretiyle uygulanmaktadır. Ancak toprağa ve yetiştirilen bitkiler ile temasından kaçınılmalıdır.

Çamaşır deterjanlarının hammaddelerinde biri olan boraks istenmeyen otlar ile mücadele de kullanılmaktadır. Bunun için yaklaşık 40 gram boraks 10 litre su olacak şekilde hazırlanan karışım yabani otların yapraklarına püskürterek uygulanır. Karışımın toprakla diğer bitkiler ile temasından kaçınmak gerekmektedir.

Haşlama yöntemi en zahmetsiz, en ucuz ve en zararsız yöntemlerden biridir. Kaynar suyun yok edilmek istenen yabani otun üzerine dökülmesi şeklinde gerçekleştirilir. Ayrıca toprak üzerinde de olumsuz bir etkisi olmayan bu yöntem beton zeminlerin çatlaklarından çıkan istenmeyen otlardan kurtulmak için ideal bir yöntemdir. Ancak yetiştirilmek istenen bitkiye de zarar verebileceğinden yanlızca yabani otların üzerine uygulanmalıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, haşlanmış suyun bitki üzerinde yaşayan böceklere de zarar vereceğidir. Bu nedenle sirke gibi diğer yöntemleri tercih edebilirsiniz.