Göç Eden Kuşlar Yollarını Kaybediyor

Dünyada en çok kullanılmakta olan insektisit böcek ilacı göç eden kuşların yön bulma duygularının yok olmasına ve yüksek oranda kilo kaybetmelerine neden olduğu anlaşıldı. Yapılan deneyler sonucunda böcek ilaçlarının açıkça bilinen birçok zararlı etkisinin haricinde direk olarak ötücü kuşlara da zarar verdiği öğrenildi. Bu yapılan çalışmalar neonikotinoid adı verilen bu maddelerin göç etmekte olan ötücü kuşların göçlerine zarar verdiğinin kanıtı niteliğindedir. Ayrıca bu araştırmalar böcek ilaçlarının sadece böcek, arı ve diğer böcek türleri üzerinde değil bütün yaban hayat üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunun göstergesidir. Son zamanlarda Avrupa ve Kuzey Amerika’da tarım alanlarında bulunan kuş nüfusunda önemli derecede bir düşüş görülüştür.

Uzun süredir yaşanan bu düşüşe tarım arazilerinde kullanılan böcek ilaçlarının sebep olduğu düşünülüyor. 2014 yılında Hollanda’da yapılan araştırmalara göre neonikotionid atığının fazla olduğu bölgede kuş çeşitliliğinde bir düşüş olduğu gözlenmiştir. Hala çevremizi kirletmekte olan pestisit kullanımı azalması için küresel bir baskı oluşmuş ve bu baskı giderek artmakta yapılan araştırmalar sonucunda pestisit kullanımının azaltılması gıda üretimini etkilemeyeceği yönünde sonuçlar vermekte. Yapılan bir araştırmada tarım ilaçlarının göç etmekte olan kuşlar üzerindeki etkisi denenmiştir.

Kuşlara tek bir mısır tohumunda bulunan ilaçtan daha az bir doz ilaç verildi ve kuşun saatler içerisinde zayıflayıp mide sorunları yaşadığı beslenmeyi bıraktığı ve göç yolunda yönünü belirleyemediği gözlendi. Yapılan deney üzerinden 14 gün geçtikten sonra kuşların normal kilolarına döndüğü ve yön duygusunu yeniden kazandığı görüldü. Ancak bilindiği üzere kuşlar üreme yerine geç geldiklerinde ya da zayıf durumda olduğunda üreme başarısında düşüş söz konusu olacaktır ve bu düşüş nüfus düzeyi açısından çok önemlidir.