Şehir Çiftlikleri Kuruluyor

Tamamen organik tarımın şehir hayatına da aktarılması için önde gelen sürdürülebilir tarım konusunda teknik analizleri bulunan ziraat mühendisleriyle ortaklaşa gerçekleştirdikleri bir projeyle tamamen sıra dışı bir çiftlik alanına imza atan Square Roots şirketinin sahipleri, genetiği bozulmamış organik tarım ürünleri elde etmek ve bunun yanında Güneşin ışınlarından da en doğal biçimde yararlanmayı amaçlıyor. New York şehrinin hemen yanı başındaki Brooklyn bölgesinde yer alan bu şehir çiftlikleri planı aynı zamanda elektrikli motor şirketinin başındaki Tesla’nın yönetim başkanlığını sürdüren Elon Musk ve kardeşleri Kimbal Musk tarafından hayata geçirilmiş durumda.

LED mor renk ışıkla aydınlanmasının sağlandığı bu alanda topraksız tarım amacına yönelik olarak şehir çiftlikleri kurulmuş durumda. Bunun için Brooklyn’deki bir park alanının içerisinde toplam sekiz dönümlük bir araziye 30 m² dikeylemesine 10 konteyner çiftliğe dönüştürülmüş durumda. Söz konusu bu 3D tasarımın sahibi de Ore Design firmasının uzman tasarımcısı Thomas Kosbau tarafından gerçekleştirilmiş durumdadır. Böylelikle tamamen sıra dışı yeniliklere dayanarak yük konteynerlerinin topraksız tarımla şehir çiftliklerine dönüştürülmesi amaçlanmaktadır.

Square Roots şirketinin şehir çiftlikleri  projesine yönelik olarak hedefleri arasında Amerika’nın toplam on farklı eyaletinde olmak üzere 100 yük konteynerinden oluşan şehir çiftlikleri kurmak. Böylece hedefledikleri 2020 yılına kadar ABD genelinde tamamen organik tarımı yaygınlaştırmak olarak karşımıza çıkmaktadır. Böylelikle her anlamda 2020 yılına gelininceye dek söz konusu şehir çiftliklerinin ortada duran niteliklere dayanarak sürdürülebilir tarım ve modern tarım yöntemini tamamen yeniden şekillendirecekleri merakla bekleniyor. Toprak kullanılmadan tamamen yerli toprakların kullanıldığı ve doğal gübreleme ortamına dayanarak gerçekleştirilmiş olan bu işlemde LED ışıklarının mor renk olmasının da elbette çok özel bir nedeni var. Mor renklerin tarım ürünlerinin olgunlaşması için mavi ve kırmızı rengin karışımından oluşan mor rengin en ideal bir renk olduğu tespit edildi.