Dünyanın En Soğuk İkliminde Sebze Yetiştirmek

Kuzey Kutbu’nda Benjamin Vidmar’ın önderliğinde sebze yetiştiriliyor. Bir çok yenilikçi yöntemin kullanıldığı bölgede kelimenin tam anlamıyla imkansız başarılıyor. Vidmar ortalama sıcaklığın donma noktasından daha düşük olduğu, yazın bile 4 derece sıcaklığa sahip ve bitki yetişmesinin mümkün olmadığı Norveç’in Svalbard takımadaları arasında en büyük ada olan Spitsbergen adasında yalıtılmış bir oda içerisinde mikro yeşillikler yetiştirmeye başladı.

Ayrıca Benjamin Vidmar kırmızı solucanları kullanarak gıda atıklarını gübreye dönüştürerek solucan gübresi de üretmeyi başardı. Vidmar üretimini yaptığı bu mikro yeşillikler ile hayalı bir döngüsel ekonomi yaratmayı amaçlıyor. Asıl mesleği şeflik olan Vidmar ürettiği bu yeşillikleri restoran menüsünde kullanmakta ve kullanmadıklarını da soluncanların yardımı ile komposlaştırmaktadır. Böylece solucanlar sayesinde gübre elde etmekte ve elde ettiği gübre ile de daha fazla gıda yetiştirebilmektedir.

Vidmar’ın yapmış olduğu bu çalışma bu işlerle ilgilenen kişiler ve turistler tarafından beğeni ile karşılanıyor. Vidmar’da gelen ziyaretçilere arazi turu yaptırıyor ve aynı zamanda pişirme dersleri de veriyor. İlerleyen süreç için Vidmar hammaddeden ortaya çıkan gazları kullanarak biyogaz enerji santrali inşa etmeyi amaçlıyor. Oluşturacağı bu santralle Vidmar hem kubbeyi ısıtma, hem daha fazla mikro yeşillik üretme, hem de elektrik ve gübre imkanı elde etmeyi planlıyor.

Inuvik’de Vidmar’ın çalışmalarına benzer olarak oluşturulmuş bir 1500 metrekarelik bir tarım alanıdır. Şartların tarım için çok zor olduğu bu bölgede de düşük ücretler ile evlerden toplanan organik atıkları toplama hizmeti sunuluyor ve toplanan atıklar ile hem atıklar azaltılarak toprağa dönüştürülüyor hem de sera projelerine destek olunuyor. Alaska’da yer alan Kotzebue bölgesinde tarım yapılması mümkün değildir. Tarım ürünlerinin çoğu bu bölgeye kamyonlar ya da hava yolu üzerinden gelmektedir. Ancak topraksız tarım çiftlik konteynerları sayesinde bu eski düzen değiştiriliyor. Bu konteynarlar da ilaç ve biyolojik hiçbir tehlike olmadan yetiştirilen taze ürünler ile organik sebze tüketimi sağlanıyor.