Doğayı ve Çevreyi Koruyan Sivil Toplum Örgütleri

Çevre örgütleri listesi, her sene yenilenerek yapılan faaliyetlere ve aktifliğe göre sıralanıyor. Bu listenin başında şu anda dünya genelinde örgütlenmeleri olan ve dünyanın bu alanda en çok eylem yapan kurumu Greenpeace yer alıyor. Doğayı korumak ve yapılanları protesto etmek için sürekli olarak hareket halinde buluna örgüt, bilimsel verilere dayanan kampanyaları ile toplumsal farkındalık yaratmak istiyor. Özellikle ses getiren eylemleriyle dikkat çeken bu organizasyon, doğa katliamları, hayvanların avlanması, nükleer enerji santrallerinin kurulması ve bunun gibi pek çok konuda özel eylemler düzenleyerek adını duyuruyor.

Diğer bir vakıf ise TEMA Vakfı. Türkiye’nin en önemli sivil toplum örgütlerinden biri olan TEMA Vakfı, Türkiye Çöl Olmasın, sloganı ile yola çıkarak, kurulduğu günden bu yana binlerce hektar alana ağaç dikti. Ağaçların ve yeşilin korunması için aktif bir şekilde mücadele eden bu kurumun, bağış yoluyla maddi kaynak sağladığını görüyoruz. Çevre koruma, erozyon, çorak toprakları canlandırma ve ağaçlandırma gibi eylemler, bu örgütün başlıca uyguladığı hareketlerdir.

Diğer bir örgüt ise TURMEPA yani Türkiye Deniz Temiz Derneği’dir. Bu örgüt, Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde denizlerin temiz tutulması için eylemlerde bulunuyor. Deniz ve plaj temizliği, deniz canlılarının korunması, denizlerin doğru ve verimli kullanılması gibi konularda bu kurumun varlığını görüyoruz.

Doğayı ve çevreyi koruyan sivil toplum örgütleri listesine ÇEVKO ile devam ediyoruz. Bu örgüt, çevre temizliği için mücadele ediyor. Sokakların temiz tutulması, temizlik kurallarına uyulması ve çocuklara temizlikle ilgili konuların öğretilmesinde yardımcı olmak için çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyorlar. Ambalaj atıkları başta olmak üzere diğer zararlı atıkların yeniden geri dönüşüme kazandırılması için de belediyeler ve diğer yönetimler ile bir araya gelerek projelerini sunuyor.

Dünya çevre örgütleri faaliyetleri ile ilgili olarak bu kurumların bulundukları ülkelerde çeşitli sosyal sorumluluk projelerine ve eylemlere imza attığını görüyoruz. Bu örgütler, aynı zamanda üyelik sistemiyle de çalışıyor. Kurum, bağış alarak eylemlerini tamamlıyor.
Greenpeace, dünya genelinde en çok tanınan örgütlerden biri. Doğayı ve çevreyi koruyan sivil toplum örgütleri, aynı zamanda okullarda, üniversitelerde çeşitli organizasyonlara da imza atıyor.