Yeşil Şehir Sıralamasında İstanbul

İstanbul nüfus yoğunluğu ve beton yığınları içerisinde hapsolmuş çehresiyle şüphesiz ki çevre kirliliğinden nasibini en çok alan ekolojik anlamda kirli bir şehir. Uluslararası arenada oldukça bilinen bir derginin yaptığı araştırmaya göre  sadece ülkemizin değil dünyanın da en önemli en gözde kentlerinden birisi olan İstanbul ne yazık ki yeşil şehir sıralamasında sondan birinci.

Sıralamaya genel olarak baktığımızda ise birinciliği İzlanda isimli ülkenin başkenti olan Reykjavik aldı. İkinci sırada Yeni Zelanda isimli ülkenin Auckland şehri, üçüncü sırada ise Slovakya isimli ülkenin Bratislava şehri bulunuyor. Şehirlerde toplam büyüklüğe yani bölgenin yüzölçümüne ve nüfusuna bağlı olarak kişi başına düşen yeşil alan belirleniyor. Elbette bu formülasyona bağlı olarak gerçekleşiyor.

İstanbul kişi başına düşen yeşil alan noktasında dünyada sondan birinci. Şehirde yeşil alan bulmak çok zor. Oysa ekolojik dengenin başta da ifade edildiği gibi bozulmaması için, klasik ifade ile iklim değişikliğinin yaşanmaması için bu alanlar oldukça hayati önem taşıyor. İstanbul şehrinde son yıllarda ifade edilen yağmur düşüyor ama biz görmüyoruz ya da yeterince yağmur yağmıyor tümceleri tam olarak yeşil alanların azalmasından kaynaklanıyor.