Sürdürülebilir Çocuk Köyü

Yeşil okul projesi, inşasının zengin doğal kaynaklara sahip ancak eğitim ve ekonomik hayat açısından fakir ülkelerde yapılması planlanan bu okullar mimariyi toplumu ve çevreyi canlandırma açısından kullanma fırsatı sunmaktadır. Rosenbaum işbirliğinde Brezilyalı mimarlık ofisi Aleph Zero tarafından tasarlanan proje “Çocuk Köyü” teması altında planlanmakta ve 540 ihtiyaç sahibi çocuğa ev sahipliği yapması beklenmektedir.

Bu proje yardıma muhtaç çocuklara ev sahipliği yapmasının dışında yerel tekniklerin kullanımı ve köy yaşamının kurulmasıyla çocuklara bir kimlik kazandırmayı ve kendilerine saygılarını arttırmayı ve böylece de yeni oluşturulacak sürdürülebilir konut modelleri arasında köprü oluşturmayı hedeflemektedir.

Proje de biri erkek çocuklar diğeri kızlar için olmak üzere iki köy tasarlanmaktadır. Toplamda 23 bin metrekarelik alana kurulacak köy eski yurtlarda olduğu gibi yatakhane mantığından farklı olarak tamamı 45 birim olacak ve her birinde 6 öğrenci kalacak şekilde dizayn edilmektedir.

Yapımında sürdürülebilir tasarım ilkeleri kullanılan ve tamamı sürdürülebilir ahşaptan prefabrik olarak inşa edilecek Canuana yatılı okulu toplumun kaynaklarının bilinçli kullanımına bir örnek olarak gösterilmektedir.