Pencere Camlarından Güneş Paneli

Güneş panelleri şüphesiz en temiz enerji kaynağı olarak değerlendirilir. Son yıllarda gittikçe küçülen ve her türlü ortam için tasarlanmaya çalışılan güneş panelleri teknolojinin ilerlemesiyle kısa zamanda oldukça gelişme kaydetti ve etmeyede devam edecek. Güneşin temas ettiğin hemen hemen her alanda güneş enerjisinden faydalanmak yıllar içinde hem daha uygun hem de popüler hale gelecek.,

Yürütülen bir projede, kuantum noktalarının üstün ışık yayma özelliğinden faydalanarak binalarda kullanılan pencere camlarına güneş paneli görevi yapma özelliği de getiriyor. Çift bölmeli cam içerisine kuantum noktaları yerleştirerek cam üzerine düşen ışık dalgasını belirli noktalara odaklıyor. Odak noktalarında yoğunlaşan ışık cam etrafındaki fotovoltaik pillere ulaşarak her cam panelin enerji üretmesini sağlıyor. Kuantum noktalarının oluşturulmasında kadmiyum selenit / kadmiyum sülfit (CdSe / CdS) kullanan araştırmacılar, Kuantum noktaların 100 Angstrom çapında olduğunu, buna kıyasla insan saçının 500,000 Angstrom çapı olduğunu belirterek ince bir işçilikle çalışıldığını vurguluyor.

Los Alamos Laboratuvarı araştırmacılarından Victor Klimov, kuantum nokta teknolojisi ile üretilen yeni güneş panellerini bir güneş kondansatörü olarak değerlendiriyor. Yeni teknoloji ile güneş enerjisinin maliyetini düşürmenin yolunu açtıklarını belirten Klimov, kuantum noktalar sayesinde emisyonu %100′ e çıkarabildiklerini belirtiyor.

Tüm pencerelerin ve binalardaki cam alanların ve hatta çatıların güneş panelleriyle kaplandığı, binaların ihtiyaçların çok büyük bir bölümünün temiz enerjiyle sağlandığı bir gelecek pekte hayal değil. Sadece daha fazla bilinç ve daha az bürokratik engel yeterli.