Kendi Kendine Yeten Ada

Sürdürülebilir bir yaşamla çevre korunmuş olur ve doğal yaşama katkı sağlanmış olur. Günümüzde bireysel olarak da sürdürülebilirliğe katkı sağlayabiliriz. İnsanların yıllar boyu sürdürdüğü doğru yaşam tarzını benimseyerek, daha az enerji tüketen cihazları kullanarak sürdürülebilir bir yaşama destek verebilirsiniz.

Tamamen doğal ve sürdürülebilir yaşamın en güzel örneklerinden biri bu kez Kanada 'dan geldi. Kanadalı sanatçı çiftin inşa ettiği yüzen evi tüm enerji ihtiyacını güneş panellerinden sağlıyor. İhtiyaç duydukları suyu kış aylarında yağmur suyundan yaz aylarında ise yakınlarındaki bir şelaleden karşılıyorlar. Yarım dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan tarım alanı ile yüzen ev tüm ekile bilir ihtiyaçlarını bu tarım arazisinden karşılıyorlar. Ayrıca Kanadalı çift sürdürülebilir yaşamdan ticari gelir amacı gütmediklerini sanatları ile meşgul olduklarını belirttiler. Sanatçı çiftin sürdürülebilir yaşamları düşündüklerinden daha fazla ilgi görmüş durumda. Öyle ki yaz aylarında bu sürdürülebilir yaşamı deneyimlemek isteyen birçok kişi sanatçı ailenin misafiri oluyor.

Kanada 'da yaşayan çift kendi adalarını oluşturarak buna çok güzel bir örnek olmuşlar ve Vancouver adasının kıyısında 20 yılda oluşturdukları 12 adet platformdan oluşan sürdürülebilir adada hiçbir şeye ihtiyaç duymadan kendi kendine yetebilen bir yaşam sürüyorlar. Çift bu adada oluşturdukları 5 adet sera ile kendi yiyecekleri sebze ve meyvelerini yetiştiriyorlar ve balık avlayarak beslenme ihtiyaçlarını sağlıyorlar. Ayrıca çiftin sanatsal çalışmalarını yürütebilmeleri için adada bir adet stüdyo, dans pisti konuk evi, sanat galerisi ve deniz feneri bulunuyor.