Hollanda Kuzey Denizi'nde Rüzgar Çifliği Adası

Hazırlanan plan çerçevesinde, rüzgar çiftliği adası için rüzgar potansiyeli en yüksek olan İngiltere’nin Doğu Yorkshire sahilinden 125 km uzaklıktaki Dogger Bank’ı öneriliyor. Kuzey Denizi üzerine inşa edilecek yapay ada, rüzgar türbinleri ile üretilecek elektriği, uzun mesafeli su altı kabloları ile İngiltere ve Hollanda’ya aktaracak.

Uzun vadede ise  Belçika, Danimarka ve Almanya’ya da elektrik aktarılması planlanıyor. Almanya’da hali hazırda offshore rüzgar santrali için yatırımlar da mevcut. Hollanda’lı elektrik şirketi TenneT, hazırladığı çalışmada yeni rüzgar çiftliğinin geleneksel rüzgar çiftliklerine göre milyarlarca Euro tasarruf sağlayabileceğini aktarıyor.

İnşa edilecek olan adada, Hollanda, Norveç, Danimarka, Birleşik Krallık ve Almanya’ya elektrik üretilebilecek.
Adanın rüzgar çiftliği için gereken tüm ekipmanları barındırabilmesi için 5 – 6 kilometre büyüklüğünde olması gerektiği belirtiliyor.
TenneT şirketinde açık deniz rüzgar şebekesi kalkınma programı yöneticisi Rob van der Hage, öncelikli olarak adanın en erken 2027’de faaliyete geçebileceğini ardından da rüzgar çiftliğinin inşa edileceğini belirtiyor.

Rob van der Hage ayrıca rüzgar enerjisinde ilerleyebilmenin maliyetlerin düşmesine bağlı olduğunu belirtirken, 2030 yılları ve sonrasında anakarada yaşanacak olan aşırı şehirleşmenin sahil rüzgarını keseceğini, bunun için de farklı deniz aşırı bölgelere yönelmenin gerekeceğini kaydetti.