Hayvanlara Yönelik Sosyal Sorumluluk Projeleri

Haçiko

Haçiko yani Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği, toplum içerisinde hayvan sevgisi bilincini geliştirmek, hayvan hakları konusunda yapılan hak ihlallerinin önlenmesini sağlamak ve bu amaçlar doğrultusunda kamuoyunun bilinçlendirilmesini sağlamaktır. Sahipsiz olan sokak hayvanları başta olmak üzere diğer tüm hayvanların öncelikli yaşam haklarını ve rafahlarını sağlamaya yönelik çalışmalara yapılmaktadır.
Doğal hayatlarından uzaklaşmış olan veya uzaklaştırılmış olan hayvanları korumak ve bu hayvanları doğal olan yaşam alanları içerisine geri kazandırmak, yardıma muhtaç olan hayvanların bakımlarını yaparak tedavi edilmelerini sağlamaktır. Haçiko, kamuoyunun ilgisini bu hayvanlar üzerine çekmek ve insanlar ile aynı dünyayı paylaşan insanlar ile hayvanlar arasında olan bütünlük bilincini topluma kazandırmak amacında olan bir dernektir.

Bir Kap Su Projesi

Sokak hayvanlarına yönelik yapılan sosyal sorumluluk projelerinden bir diğeri ise; “Bir Kap Su” ismiyle gerçekleştirilen projedir. Bu proje, Hayvan Hakları Federasyonu tarafından sıcak yaz günlerinde sokak hayvanlarının susuzluk çekmemeleri adına “Su Her Canlı İçin Yaşamdır” sloganı ile başlatılmıştır. Bu proje kapsamında sokak hayvanları ile ilgili bir duyarlılık içerisinde olan vatandaşlardan evlerinin önlerine bir kap su bırakmaları istenmektedir.
Yüzbinlerce sokak hayvanı sıcak yaz günlerinde bir damla suya hasret şekilde kavrularak can vermektedirler.

Çaresiz olan hayvanlar dağlarda, kırsalda ve yaban hayatında bulunmaktadır.
Belediye bakım evlerinde, petshoplarda, üretim çiftlikleri içerisinde ve hayvanat bahçelerinde tel kafeslerin arkasında bulunan, betona ve demire teslim olan şehirlerin sokaklarında bir yudum su bulamadıkları için sıcaktan kavrulan hayvanlar acı içerisinde ölüme teslim olmaktadırlar.