Hava Kirliliğini Temizleyen Kule

Havadaki kirliliği vakumlayarak temizleyen bir kule tasarlandı. Hollandalı bir tasarımcı tarafından hayata geçirilen Smog Free isimli proje kapsamında, 7 metre yüksekliğindeki kule, yer altında bulunan bakır bobinler vasıtasıyla elektrostatik bir alan oluşturarak havadaki partikülleri emiyor ve temizlenen havayı atmosfere bırakıyor.

Kule, tepesinden çektiği kirli kavayı arıtarak kenarlarından atmosfere bırakıyor. Bütün bunları yaparken sadece bir tost makinesi kadar yani yaklaşık 1400 Watt’lık elektrik tüketen ve enerjisini yenilenebilir kaynaklardan alan kule, hava kirliliği konusuna inovatif bir çözüm sunuyor. Saatte 30 bin metreküp havayı temizleme kapasitesine sahip sistem, toplanan partiküllerden elde edilen tozun içerisinde bulunan yüzde 42 oranındaki karbon sayesinde kömür ile karıştırılabiliyor.

Oluşan karışım sıkıştırılarak yüzüklerin içerisine konuluyor ve projeyi destekleyenlere hediye ediliyor. Her bir yüzüğün içerisinde sıkıştırılmış 1000 metreküp havanın içerisinde bulunan karbon partikülleri bulunuyor. Yani satın alınan her bir yüzük ile dünyaya 1000 metreküp temiz hava bağışlanmış oluyor. 

Karbon elementinin bir modifikasyonu olan elmas düşünülerek hazırlanan yüzüğün siparişini vermek isteyenler e-postalarını bıraktığında detaylı bilgi alabiliyor. Hollanda’nın Rotterdam şehrinde bulunan Roosegaarde’nin stüdyosunda başlatılan projede kullanılan hava filtresi teknolojisi, hastanelerde kullanılan teknoloji ile aynı ancak çok daha büyük ölçekli. Üstelik havayı temizlemeye odaklı bu teknoloji, tamamen yenilenebilir enerji ile çalışıyor.