Yeşil Gelecek için Atmamız Gereken Adımlar

İnsanoğlu doğayı kısa zamanda berbat etti. Şimdi bunun acı sonuçlarıyla yüzleşerek geçte olsa gelecek için çözümler üretme derdine düştük. Her insanın ufakta olsa adım atmasıyla gelecekte birşeyler hala düzeltilebilir. Mesela öncelikle varolan ormanları katletmeyip onları koruyup çoğaltmakla işe başlayabiliriz. 

Organik tarımı teşvik eder ve organik yerli ürünleri satın alırsak yerel ekonominin canlanmasına, havaya salınan sera gazı miktarının azaltılmasına destek oluruz. Ayrıca uzun ömürlü ürünler yerine, günlük, kısa ömürlü üretilen taze gıdaları tercih ederek ürünün dayanıklılığı için kullanılan kimyasal maddelerin azaltılmasına ve enerjiden tasarrufa sebep oluruz. 

Kullandığımız elektriğin büyük bir çoğunluğu kömür, doğalgaz kullanılan santrallerden elde ediliyor. Bu santrallerden havayı, insan sağlığını tehdit eden azotoksit, kükürtdioksit ve zararlı mikro partiküller salınıyor. Yenilenebilir Enerji, bizim tek kurtuluş yolumuz. Yeşil etiket olarakta bilinen rüzgâr, güneş gibi doğal kaynaklardan üretilen elektriği satın alın hatta kendiniz üretmek için adim atın, destek alın.

Özel araç ile seyahat etmek yerine toplu taşıma yaygınlaştırılırsa benzinli veya dizelli araçların doğaya saldığı karbondioksit ve partikül emisyonlarını azaltabiliriz. Sürekli her şeyin yenisini yapmak daha çok yapmak bize büyük bir enerji kaybına sebep oluyor.
Geri dönüşüme uygun ürünler kullanmak tüketim çılgınlığının bir parça önüne geçebilir. Pamuktan ya da geri dönüştürülebilen malzemeden üretilen kıyafetler, ahşaplardan üretilen eşyaları kullanarak, kullanmadığımız her şeyi sınıflandırıp belediyelerin toplama kutularını atarak, geri dönüşümü olmayan ürünleri kullanmayarak karbon ayak izinizi azaltmaya başlayabilirsiniz.