Ev Tipi Rüzgar Türbini Fiyatları

Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ile birlikte tamamen yenilenebilir temiz bir enerjidir. Ev tipi 1Kw gücünde rüzgar enerjisi ilk olarak Danimarka’da üretilmiştir. Küçük tip rüzgar enerjileri sabit mıknatıslar ile elektrik üretir. Bu küçük tip rüzgar enerjileri daha çok evlerde kullanılır. İnsanlar bazı malzemelerle rüzgar enerjisini kullanarak elektriğe dönüştürebiliyor. Ya da bunun yerine küçük daha çok ev tipi rüzgar enerjisini satın alıp kendi elektriklerini üretebiliyorlar.

Ülkemizde’de çeşitli kapasitelerde rüzgar enerjisinden elektrik üretimi sağlayan şirketler bulunmaktadır. 500watt kadar bir enerji bir evin ihtiyacı olan elektriği sağlamaktadır. Bilindiği üzere lisanssız elektrik üretimi bakanlar kurulu tarafından yasayla 1MW çıkarıldı. Fakat belgeler alınarak 5MW ‘a kadar izin alınabilmektedir. Ayrıca bunun yanı sıra bankalar rüzgar enerjisinin kullanımı için düşük faizli krediler sunmaktadır.

Rüzgar enerjisinin gücüne göre yani watt’ına göre fiyatlar değişmektedir. Ev tipi rüzgar enerjisi için 500 watt kadar güç yeterli olmaktadır. Bu da 1 - 5 bin TL civarında seyretmektedir. Ayrıca devlet ve bankaların desteği ile uygun fiyatlı olarak rüzgar enerjisinden yararlanmak mümkündür. Ne kadar çok rüzgar enerjisine yönelim olursa o kadar çok devlet desteği artırılmaktadır. 

Devlet destekli alım gücü ve bankaların insanlara rüzgar enerjisinin kullanımı için verdiği düşük faizli krediler sayesinde rüzgar enerjisi kullanımının daha fazla olması amaçlanmaktadır.  Ev tipi rüzgar enerjisi fiyatları, küçük rüzgar enerjisine ihtiyaç olduğu için büyük işletmelere kurulan şebeke uyumlu rüzgar enerjilerinden daha uygundur.