Elektrik Üreten Ağaç

Fransa’nın başkenti Paris’in Concorde Meydanı artık Rüzgâr Ağacı adı verilen ağaç şeklinde rüzgâr türbinleri ile renkleniyor. Geleneksel rüzgâr türbinlerinin çirkin, büyük ve çoğunlukla gürültülü olmasından dolayı eleştirilmesiyle Fransız şirket New World Wind bu durumu yepyeni bir projeyle değiştirmek istiyor.

Mikro türbin yaprakları olan Rüzgâr Ağacı 8 metrelik olarak tasarlanmış ve 63 tane hava yaprağı (aeroleave) ile sarmalanmış. Kendine özgü teknolojisi ile rüzgâr kırıntısında bile elektrik üretebilen Rüzgâr Ağacı yapraklarının içindeki minik bıçaklar vasıtasıyla görevini yerine getiriyor. Rüzgârın yönü önemli olmaksızın ağacın her bir yaprağı saatte 7 km hıza esen bir rüzgârda bile elektrik üretebilirken ayrıca gürültü kirliliğinden o kadar uzaklar ki şehrin her yerine hatta bahçelere bile kurulabilirler.

Geleneksel rüzgâr türbinlerine göre süre bazında iki kat daha fazla elektrik veren Rüzgâr Ağacı yılın 320 günü elektrik üretebilme kapasitesine sahip. Güzelliğiyle kentin görünümünü de değiştiren Rüzgâr Ağacı taşıdığı her bir yaprak ile küçücük bir esintide bile elektrik üretir. Görsel bir şölen yaşatan bu ağaç yıllık elektrik üretimi saatte 3500 kilovat ve saatte 13.500 kilovat arasındadır. Rüzgâr Ağacının yıllık elektrik üretimi ile 15 sokak lambası bir yıl boyunca aydınlanabilir, elektrikli bir arabaya 1360 km’ye kadar güç sağlayabilir ya da sıradan bir ailenin kullandığı elektriğin %83’ünü sağlayabilir.