Dünyanın ve Türkiye'nin Havası En Temiz 10 Şehri

Dünya sağlık örgütünden edilinen bilgilere göre havası en temiz 10 şehir şu şekilde.

1. Whitehorse, Yukon / Kanada,
2. Santa Fe, Yeni Meksika / ABD,
3. Honolulu, Hawaii / ABD,
4. Montana / ABD,
5. Alberta / Kanada,


6. Ottawa / Kanada,
7. Helsinki / Finlandiya,
8. Stockholm / İsveç,
9. Zürih / İsviçre,
10. Tallin / Estonya.

Bunun yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre Avrupa’da havası en kirli 10 kentten 8’i Türkiye’de bulunmakta. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2017 yılında yaptığı açıklamaya göre Avrupa’nın havası en kirli 2. kenti Batman ilimiz. Batman’ı sırasıyla Hakkari, Gaziantep, Siirt, Afyon, Karaman, Iğdır ve Isparta izliyor. İlk 10’daki diğer iki şehir ise Makedonya’daki Tetevo şehri ile Bosna Hersek’teki Tuzla şehridir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün aynı raporuna göre Türkiye’nin havası en temiz illeri ile sırasıya şöyle; Rize, Artvin, Kırşehir, Tunceli, Kırıkkale, Ardahan, Bitlis, Eskişehir, Bolu ve Zonguldak illeridir. Ancak temiz illerin hepsi Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterine uymuyor. Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre son bir yılda partikül madde açısından sadece Rize kentinde sınır aşılmamış.
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, 2017 Hava Kirliliği Raporu’na göre ise Türkiye’nin temiz havalı şehirleri; Artvin, Bitlis, Eskişehir, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale olarak belirlendi. Yine aynı rapora göre en kirli iller ise; İstanbul, Ankara, Adana, Amasya ve Manisa olarak belirlendi.