Dünyanın İlk Elektrikli Otobüs Seferleri

Sadece trafik kirliliği veya hava kirliliği açısından değil, aynı zamanda sağlığık için harika olan elektrikli otobüs, ilk seferini Paris’ten Amiens’e yaptı. Elektrikli otobüsler, Alman otobüs firmasının üretmiş olduğu bir otobüstür. FlixBus adı verilmişti ve bu otobüsler 2 saatte şarj edilip, 12 Nisan’da sefere çıktı. Otobüsler ilk yaptığı seferde 160 kilometre yol gitti.

Ortak olan firmanın adı ise B.E Green olmuştur. B.E Green, Fransa’nın ilk uzun mesafeli yeşil hattı olmuştu. Bu hat ilk başta sadece Fransa’dan Paris La Defense ile Amiens arasında çalışmıştı. Yazın, Almanya’dan Frankfurt ve Mannheim arasında ek hatlar çıkararak seferler yaptı.

İlk defa çevre dostu bir otobüs üretilmiştir ve normal benzinli otobüslere göre kat kat daha sessiz olmaktadır. Dünyanın ilk elektrikli otobüsleri, 49 yolcu almaktadır. Otobüsün yumuşak bir sürüş biçimi vardır ve sıfır emisyon gibi elektrikli araca ait olabilecek bütün avantajlara sahiptir. Bu teknolojide hiçbir şekilde karbondioksit veya azot oksitleri içermemektedir.

Böylece yeni otobüsler, artık çevreyi, normal otobüsler ve araçlardan çıkan 140 tonluk CO2’den koruyacaktır. Bütün bunlar çok önemlidir, çünkü normal araçlardan çıkan duman, araçlardan çıkan sesler ve daha birçok kriter, trafik kirliliğine, hatta hava kirliliğine neden olmaktadır.