Çöl İkizleri Kuraklıkta Su Üretiyor

Yakın zamanda filmlere dahi konu olan çöl ikliminin susuzluğu tarihe karışacağa benziyor. Bunu başaran SunGlacier ekibi oldu. Ekip yarattığı cihazı Afrika ülkesi Mali’nin meşhur Sahra Çölü’nde test etti. Desert Twins sistemi birlikte çalışan iki birimden oluşuyor. Birimlerden biri enerjiyi alıyor, diğeri ise suyu oluşturuyor.

Havadaki su buharını alan soğuk bir camın üzerinde su damlaları oluşmaya başlar. Cihaz buharı su damlalarına çevirmek için buharlaştırır. Aslında bu teknolojiyi sağlarken de standart bir arabanın farının ihtiyaç duyduğu kadar enerjiye ihtiyaç duymaktadır. 

Başlangıç süreci boyunca ekip bu deneyimi pek çok kez yaşadı. Çölün yüksek sıcaklığı cihazların çalışmasına izin vermedi. Cihazın yoğunlaşma üretebilmesi için kutunun atmosferden 10 °C daha düşük olması gerekiyor ki sıcaklığın 50 °C’yi bulduğu böyle bir ortamda işler çok da kolay olmuyor.

Bu sorun nedeniyle başlangıçta üretilen su damlacıkları hemen buharlaşıyordu. Ancak sistem dördüncü günde işledi ve kutu ortam havasını yoğunlaşma için doğru bir dereceye getirdi. Böylece yoğunlaşma için ihtiyaç duyulan soğutma gerçekleştirilmiş oldu. Beşinci günde ise hem su hem de buz üretir hale gelindi.