Hava Kirliliğine Toplu Ulaşım Kararı İle Önlem

Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden birisi olan Almanya, hem hava kirliliği oranını azaltmak, hemde Avrupa Birliliği çevre kirliliği kararları ile ilgili verilen sözleri uygulayabilmek, dolayısıyla da ceza almamak için Bonn, Essen, Herrenberg , Reutlingen ve Mannheim şehirlerinde kısa mesafe toplu ulaşımı ücretsiz yapma planını açıkladı.

Şimdilik özellikle endüstrinin yaygın olduğu bu şehirlerde uygulanması planlanan bir karar olduğu ancak öncelikle eyaletler ve belediyelerle görüş alış verişinde bulunacakları belirtilmiştir. Araçların yaydığı yüksek emisyonu azaltmak için uygulanması düşünülen bu projeyle birlikte özel ulaşım araçlarının azalması ve böylece kişi başına düşen karbon salımının düşürülmesi bekleniyor.

AB komisyonu çevre kirliliği ile ilgili bazı kararın alınmasına teşvik etmekte hatta yaptırım uygulamaktadır böylece Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler çevre kirliliğinin üst düzeylerde olması durumunda ceza ödemektedir. Almanya’nın toplu ulaşımı ücretsiz yapma kararı alma planında bu faktörde etkilidir.

Daha önce Estonya’nın başkenti olan Tallinn de 2013 yılında Almanya’nın yapmayı planladığı ücretsiz yerel taşımacılık projesini uygulayarak Avrupa da bu kararı başlatan ilk ülke olmuştu. Almanya ise sınırlı bir süre bu projeyi deneme süresi yapmayı düşündüklerini açıkladı. Gerek hava kirliliğini azaltarak içinde yaşadığımız doğayı korumak gerekse uluslararası alanda örnek bir tavır sergileyemek bakımından planlanan bu kararın yürürlüğe girmesi bekleniyor.