Simli Ürünler De Sağlığa Zararlı

Simli ürünler üzerine çalışma başlatan çevre mühendisi Richard Thompson inanılmaz derecede ürpertici bulgulara ulaştı. Çünkü ortaya çıkardıkları, insanların kesinlikle katlanamayacakları cinsten itici keşiflerdi. Dünyanın en büyük doğal harikalarından birisi olan Great Lake ve çevresinde yaptığı çalışmalarda ele geçirilen ölü balıkların midesinin neredeyse tamamında simli plastik malzemelerin çıktıklarını doğruladı.

Sadece balıklar değil okyanuslarda ve göllerde yaşayan sayısız türdeki hayvanların da simli plastik ürünler yiyerek yaşamını sürdürdüklerini keşfetti. Bu keşfin hemen arkasından pek çok eğitim kurumunda simli ürünlerle eğitime ara verilerek bu ürünlerin sağlığa zararlı oldukları gerekçesiyle satılması da devlet yetkililerince yasaklandı.

Mğhendisin keşfinin hemen ardından simli oyuncakları eğitim kurumundan hemen uzaklaştırma kararı aldı ayrıca devlet yetkilileri tarafından da halen simli oyuncaklar bulundurduğu bilinen kreşler de mühürlenerek eğitim kurumu olma özelliğine son verildi. Çevre mühendisinin yaptığı keşif çalışmasında ortaya daha önce hiç kimsenin aklının ucundan bile geçmeyecek somut ve bilimsel bulgulara rastlandı. Doğal göllerde ölü olarak ele geçirilen balıkların, deniz mahsüllerinin midesinden simli plastik cisimlerin çıkarıldığı tespit edildi. Bu durum da simli ürünler alma konusunda insanların ikinci defa düşünmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bu unsurları yönünden değerlendirildiği zaman gerçekten de söz konusu gelişmenin ilerleyen zamanlarda nasıl bir gelişmeleri de beraberinde getireceği şimdiden merak edilenler arasında gelmektedir. Böylece ilerleyen süreçlerde yapılacak yeni çalışmalar simli mikroplastik ürünlerin ham maddesi ve piyasaya sürülme koşulları açısından da enine boyuna araştırılmayı bekliyor olacak. Daha önceden de birçok yapay oyuncak malzemelerin kanserojen maddelerle imal edildikleri gündeme gelmiş ve bu haberin gerçekliği doğrulanmıştı.