Ev İçin Enerji Tasarrufu Tüyoları

Günlük alışkanlıklarınızda yapacağınız ufak değişikliklerle, kolayca enerji tasarrufu yapmaya başlayabilirsiniz. İşte evde enerji tasarrufu için hemen yapmaya başlayabileceğiniz birkaç pratik öneri:

Çamaşır makinenizi kullanırken yıkama ayar ve derecelerine göre yıkayınız. Mümkünse ve alternatif dahilinde ise daha düşük sıcaklıkta yıkama daha az elektrik kullanacaktır. 40 ºC yerine 30 ºC’ de yıkama, enerji sarfiyatına dönük maliyetin üçte birini tasarruf ederek, cebinizden daha fazla para çıkmasını engelleyecektir. Birkaç parça çamaşır veya bulaşık yıkamak için cihazı çalıştırmak yerine, biriktirip tek seferde cihazı çalıştırmak da uygun bir tasarruf yolu olacaktır.

İhtiyacımız olmayan tüm şarj cihazlarını veya diğer tüm cihazları kapalı duruma getirerek kapatmalı veya fişten çekmeliyiz. Cihazda bekleme ışığı varsa, ekran açıksa veya dokunulduğunda sıcaklığını koruyorsa, cihaz enerjiyi tüketiyor demektir. Mümkünse oda termostatı kullanınız ve cihazınızı kullanma talimatı doğrultusunda kullanmaya gayret ediniz. Bu sayede ideal ortamı en az enerji kaybı ile sağlama imkanına kavuşursunuz.

Bir yemeği düdüklü tencerede pişirmek, fırında pişirmek için ihtiyaç duyulan sürenin yarısını alır, böylece gereksiz bir enerji sarfiyatından kurtulmuş olursunuz. Bulaşık makinenizin kurutma programını kullanmak yerine doğal ortamda ve kuru havada kendiliğinden kurumaya bırakılması önemli oranda tasarruf sağlayacaktır. Evinizin yalıtımı sayesinde, enerjiden kaynaklanan ısı içeride hapsolacağından ve ekstra ısı gereksinimi duymayacağınızdan, bu durum cebinizde hatırı sayılır bir paranın kalmasını sağlayacaktır. İç ve dış cephe ile çatı yalıtımı ile enerji faturalarınızdan ciddi miktarda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Tasarruf yapmaya uygun kaliteli bir ürün aldığınızdan emin olmak için enerji etiketini mutlaka kontrol edin. Enerji tasarrufu sağlayan bir buzdolabı veya derin dondurucu satın almak, kalitesiz ve enerji düşmanı bir modele kıyasla ciddi bir tasarruf farkı yaratabilir. Cihazın boyutu da önemli bir faktördür, bu nedenle cihazınızın ne kadar büyük olması gerektiğine karar verip, verimliliği karşılaştırılmalıdır.