Evde Tohum Ekmenin En Kolay Yolları

Yetiştirmek istenen bitkinin yaşam ve bakım şartlarının araştırılması gerekmektedir. Örneğin gölgede kalmayı seven bitkiler için güneşli yerler seçilmemeli, güneş ışığından faydalanan bitkiler için ise karanlık ve loş ortamlar yetiştirme alanı olarak düşünülmemelidir. Tohum ekimi ve bakımı için bu gibi unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bitkinin yeri ayarlandıktan sonra ekim işlemlerine geçilebilir.

Öncelikle seçilen saksıya belli bir miktar toprağı koyarak, tohumlar için bir alt katman oluşturulması gerekmektedir. Toprağı saksıya yaymak ve üzerini çeşitli gereçlerle ya da el yardımıyla düzleştirip bastırması gerekir. Bu işlem, tohum için önemlidir. Tohumlar bu toprağın üzerine serpildikten sonra, mağazalardan ve ilgili yerlerden kolaylıkla satın alınabilen torf, ince bir tabaka halinde tohumların üzerine dağıtılır.

Sulama işlemini ise yoğun bir şekilde olmamak kaydı ile gerçekleştirilir. Bu işlemin uygulanması esnasında, suyu boca etmemek gerekir. Çeşitli sulama kapları ya da fısfıs şişeleri uygun olacaktır. Tohumun ihtiyacı olandan fazla miktarda sulama yapmamaya dikkat edilmesi yerinde olacaktır.

Evde tohum çimlendirme işlemlerinin başarıyla sonuçlandırılması için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir diğeri de tohumun toprağa ekildikten sonrasında saksının üzerini naylon bir bez ya da cam ile kapatmaktır. Bunu yaparak nem kaybı önlenmiş olur. Nem, tohumlar için oldukça önemlidir. Bitkinin toprağın çok nemli ya da çok kuru olmamalıdır.