Evde Su Tasarrufu Yapmak

Su, gezegenimizdeki en değerli kaynaklardan biridir ve bilinçsiz kullanımı sebebiyle su kaynaklarının geleceği her gün biraz daha tehlike altına girmektedir. Bununla ilgili devlet ve özel sektörün uygulaması gereken değişimleri teşvik etmek kadar, kendimiz de su tasarrufu sağlayan alışkanlıklar edinebiliriz.

Şu basit önerilerle oldukça yüksek miktarda su tasarrufu yapabilirsiniz.

- Meyve ve sebzeleri akan su altında değil de bir kap içinde yıkamak harcanan su miktarını oldukça azaltır.
- Tuvalet ve banyolarda ellerimizi yıkarken köpürtme sırasında ve diş fırçalarken su kapalı olmalıdır ki boşuna akmasın.
- Sifonda kullanılacak su olarak gri su sistemi yapılabilir. Bu sistemde lavabodan akan sular evin dışında bir tankerde toplanır ve tuvaletlere aktarılır. Böylece ev içerisinde hem bir su döngüsü sağlanır hem de iki kez kullanılan sudan büyük bir tasarruf yapılmış olur.
- Özellikle banyolarda sıcak suyun akmasını beklerken çok fazla su akıtılır. Bunu önlemek için su borularına yalıtım yaptırmak gerekir. Özellikle eski binalarda yalıtılmamış sistemler sıcak su akana kadar yaklaşık 5 litre suyu israf ediyor.
- Eğer yeterli imkan varsa yağmur suyu depolama sistemi eve kurulabilir. Yağmur suyu taşıdığı mineraller açısından engindir. Bu suyu depolama sistemi oldukça basittir. Evin dışındaki bir tankerde yağmur yağdığında akan su depolanır, ayrıca çatılar da bu depoya yönlendirilir.


- Mutfakta yapılacak ufak tefek davranış değişiklikleri büyük sonuçlar doğurur. Bulaşıkları elde yıkamak yerine makinede yıkamak çok fazla miktarda su tasarrufu demektir. Çünkü elde yıkarken köpürtme aşamasında da su açık kalmaya devam eder ve boşu boşuna akar. Eğer makine alınamıyorsa köpükleme sırasında ayrı kap kullanılmalıdır ve su kapalı olmalıdır.
- Sıcak su derecesini ayarlayan termostatta derecenin çok yüksek kullanılmaması akan sıcak suyu ılıştırmak için kullanılan soğuk suyu azaltacaktır.