Evde Rüzgarla Elektrik Üretebilmek

Yenilenebilir enerji, doğada kendiliğinden var olan ve doğa tarafından kendini takviye edebilen enerjiye denir. Yenilenebilen enerji kaynakları da doğanın ürettiği bu enerji kaynaklarıdır. Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, hidrolik enerji, jeotermel enerji, biyokütle enerjisi, hidrojen enerjisi, dalga enerjisi ve gelgit enerjisidir. Yenilenebilir enerjiler arasından ulaşımı ve devir daimi en kolay olanlarından biri de rüzgar enerjisidir. 

Evde yapacağınız basit bir rüzgar türbiniyle elektrik üretebilirsiniz. Kıl testere, küçük bir taşlama makinesi, lokma anahtarları ve lokmalar, tornavidalar, zımpara kağıdı ve keskin bir bıçak işinizi görecektir. Pervane kanatlarınızı plastik boruları biraz kavisli kesip yuvarlak bir plastiğe monte edebilirsiniz. Bu şekilde pervaneleriniz rüzgarda daha rahat dönecek ve daha uzun ömürlü olacaktır.
Jeneratörünüz pervane kanatlarının tam arkasında konumlanacak şekilde aynı mile bağlanır. Jeneratörünüz için kullanabileceğiniz motor tipi düşük devirli ve yüksek voltajlı bir motordur.

Ayrıca türbininizi ürettikten sonra yüksek bir yere konumlandırmalısınız. Rüzgar alan bir yerdeki beton bir direğe monteleyebilirsiniz. Türbini ürettikten sonraki en büyük problem nasıl ve nereye bağlanacağı konusudur. Küçük bir çabayla kendi şebekenize bağlayıp faturanızda belirgin düşüşler sağlayabilirsiniz.

Evinizde bu tür bir projeyle uğraşmak yorucu olabilir. Ya da tam olarak istediğiniz cihazı yapmanız kolay olmayabilir. Eğer daha küçük kesimlerde yaşıyorsanız gerekli aletlere ulaşmak sizin için zor olabilir. Bunun yerine bütçenizden ayıracağınız düşük meblağlarla, faturalarınızın yüzünüzü güldürmesini sağlayabilirsiniz.