El Yapımı Rüzgar Enerjisi

Kıl testere, küçük bir taşlama makinesi, lokma anahtarları ve lokmalar, tornavidalar, zımpara kağıdı ve keskin bir bıçakla kısa bir sürede oldukça basit bir rüzgar türbini yapabilirsiniz. Öncelikle pervane kanatlarından başlayalım. 15 cmlik 1 metre uzunluğundaki plastik boruları kavisli bir şekilde kesip mile monteliyoruz. Pervane kanatlarının altına konumlandırdığımız jeneratör için ise düşük devirli ve yüksek voltajlı bir motora ihtiyacımız var.

Elimizdeki bu motoru da borularla aynı mile bağlıyoruz. Bu şekilde kullandığımız motor rüzgarın ürettiği düşük dönme gücünden oldukça yüksek bir voltaj gücü üretir. Daha ekonomik bir enerji için motoru şebeke elektriğine bağlamak gerekir. En son adım ise türbini konumlandırmak için beton bir direk ya da benzeri bir kule yapmanız gerekiyor.

Kendi hazırladığımız bu enerji kaynağı evdeki enerji kullanımının büyük bir kısmını karşılayacak güce sahiptir. Bunun yanında temiz bir kaynak olması çevreye verdiğiniz zararın da minimum olmasını sağlayacaktır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının hem doğayı kirletmemek adına hem de çok daha ekonomik olması açısından daha fazla kullanılması gerekiyor. Ülkemizde bulunan farklı yenilenemeyen enerji kaynakları hem doğayı kirletiyor hem de fazlasıyla cep yakıyor. Ayrıca kurulması amaçlanan nükleer enerji santrallerinden çok daha güvenilir ve ekonomik.

Rüzgar türbinleri gibi yenilenebilir enerji sağlayan bu kaynakların, nükleer enerji santrallerinin kurulumundan çok daha masrafsız olduğu biliniyor. Hala pek çok ülkede neden bu enerjinin kullanımının yaygınlaşmadığını da anlayabilmek mümkün değil. Ülkemiz ve farklı pek çok dünya ülkelerinde rüzgar enerjisini yaygınlaştırmak için en çok da yetişkinleri bilinçlendirmek gerekiyor. Birçok ülkede yeri sağlamlaşmış olan yenilenemeyen enerji kaynaklarının tüketimi; bunları üreten, ithal eden, kısaca kazanç elde eden şirketlerin rüzgar enerjisinin kullanımından pek memnun olduğu söylenemez.