Doğal Sivrisinek Kovucu Yapımı

Sivrisinekler genel itibariyle proteinlerle beslenir. Bu ihtiyacını da meyve, meyve suları ve çiçeklerden karşılar. Ancak dişi sivrisinekler karın bölgelerinde bulunan yumurtanın gelişimi için kana ihtiyaç duyar. Bu nedenle erkek sivrisinekler kan emmezken dişi sivrisinekler kendi türlerinin devamı için kanımızdan faydalanır. Bu canlılardan ağır kimyasallar kullanmadan doğal yöntemlerle kurtulmamız mümkündür.

Doğal sivrisinek kovucu yöntemlerini şu şekilde verebiliriz:
Ortadan ikiye kestiğiniz limonun içine 10-15 adet karanfili saplayarak bulunduğunuz ortama koyunuz. Bu bölgeye sivrisineklerin gelmediğini göreceksiniz. Ayrıca soğan ve sarımsak kokusuna da sivrisineklerin gelmediği gözlemlenmiştir. Limon-okaliptüs yağı, lavanta yağı, tarçın yağı, kekik yağı, catnip yağı, soya yağı sivrisinekleri uzaklaştırma anlamında olumlu etkilere sahiptir. Ancak bu yağların 3 yaşından küçük çocuklarda kullanımına dikkat edilmelidir. Ve bu yağlar güçlü etkilere sahip olduklarından suyla karıştırılarak kullanılmalıdır. İdris otu, yalancı melisa, kedi nanesi, biberiye, fesleğen, reyhan gibi bitkiler yoğun kokuları sebebiyle sivrisinekleri bulunduğunuz ortamdan uzak tutarlar. Pencere kenarına koyacağınız bir bardak sirke yardımıyla sivrisineklerin evinize girişini engellemiş olursunuz.

Sivrisineklerin sokmasından sonra kaşıntı hissini azaltmak ve şişliğini indirmek için kullanılacak doğal yöntemler şunlar olabilir:
Buz: Kaşıntılı bölge üzerine koyacağınız buz torbasıyla gayet etkili sonuçlar alabilirsiniz.
Bal: Birçok faydası bilinen bal sivrisinek ısırıklarına da iyi gelmektedir. Antibakteriyel özelliği sayesinde sivrisinek ısırıkları üzerine damlatılan bir damla balla kaşıntı hissinden kurulabilirsiniz.
Poşet Çay Torbaları: Soğutulmuş çay poşetlerini ısırığın üzerine koyun ve bekleyin. Göreceksiniz ki kaşıntı hissinden kurtulmuşsunuz.
Muz kabuğu: Bazı kaynaklar, ısırılan bölgeye muz kabuğunun sürülmesiyle ısırılan bölgedeki kaşıntı hissinin azalacağını belirtmektedir.
Diş macunu: Isırılan bölgeye diş macunu sürmek kaşıntıyı azaltır, şişliği indirir.
Sirke: Kaşıntı ve şişliği gidermede kullanılacak bir diğer yöntem elma sirkesidir. Elma sirkesinin asitik özelliği şişliği ve kaşıntıyı gidermede etkilidir. Bir pamuk yardımıyla ısırılan bölgeye uygulanabilir.