Buzlu Kahve Sağlığa ve Çevreye Zararlı Mı?

Aslında düşündüğümüzde  gayet masum bir içecek olarak gözüken buzlu kahve çok farklı yollar ile hem sağlığımıza zarar veriyor hem de çevreyi kirletiyor. Plastik pipetler bugün çevreyi kirleten önemli bir etken. Bir çok ünlü restorant şirketi pipet kullanımını sınırlamayı hatta sonlandırmayı planlamaktadır. Pipetlerin doğada çözünmemesi ve uzun sürede doğada kalması çevre için ciddi tehdit oluşturmaktadır. Kağıt pipet veya paslanmaz çelik pipet kullanımıyla  bu sorun çözülebilir. Kendinize kalıcı çelik bir pipet alarak çevreyi koruma adına önemli bir adım atabilirsiniz.


Kahve içerken kullanılan plastik bardaklar da ayrıca çevre için ciddi sorun oluşturmaktadır. Her bir bardak geri dönüşüme uğramadan doğaya bırakıldığında toprak, su ve hava için zararlı olmakta etkisi yıllarca sürmektedir.  Toprakta yaşayan canlıların yanısıra deniz ve okyanuslardaki balıklar için de ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Her yıl milyonlarca deniz canlısı bu yüzden yaşamını yitirmekte, bir çok canlı türü de bu yüzden yok olmaktadır. Bu yüzden plastik bardak kullanımı sınırlanmalı, en azından kullanım sonrası geri dönüşüme gönderilmelidir.

Tüketilen kahvedeki kafein maddesinin bir kısmı vücut tarafından emilirken bir kısmı idrar yoluyla atılarak doğaya salınır. Bunun sonucunda doğada bulunan özellikle su yaşamına zarar verilir. Kahvede bulunan şekerin de vücuda birçok zararı bulunduğu gibi doğaya da üretimi sırasında birçok zarar verilmektedir. Şeker üretimi için ormanlar tahrip edilmekte talebin karşılanması için çevre duyarlılığından tavizler verilmektedir.

Kahvedeki sütün üretiminde gereken büyükbaş hayvanların beslenmesi amacıyla üretilen soya gibi besinlerin yetiştirilmesi için ormanlık alanlar tahrip edilmekte ağaçlık alanlar yok olmaktadır. Bir litre badem sütünün üretilmesi için 929 litre su kullanıldığı düşünüldüğünde süt tercihi yaparken ne kadar dikkatli olunması gerektiği anlaşılmaktadır. BBC tarafından İngiltere de 3 büyük kahve zincirinde yapılan araştırmada buzda bulunan dışkı kaynaklı bakteriler de kahve içiminde dikkatli olunması gerektiğini ortaya koyuyor.