Bisikletinizi Kolayca Elektirikli Hale Getirin

Bisikletinizi elektrikli bir motora sahip hale getirmek sandığınızdan çok daha kolay. Mesela Kickstarter(fon toplama sitelerinden biri)’da bisikletinizi elektrikli bisiklete çeviren bir kit satışa sunuldu. Tekerleklerin seri üretimini gerçekleştirmek amacıyla asıl fiyatlarından daha ucuza satan firma, UrbaX Eco modeli 299 dolar, UrbanX Booster modeli ise 399 dolardan ilgilileri ile buluşturdu. Tekerleklerin piyasaya çıkmasının ardından fiyatlarının artacağı firma tarafından söylendi.

1.5 saat gibi kısa sürede şarj olan, şarj olduktan sonra 48 kilometre gidebilen ve çıkartılıp geri takılabilen bataryaya sahip bu tekerlek aynı zamanda bisikletlerin yaklaşık %99’una uyumlu olarak tasarlandı. Normal bisikleti elektrikli bir bisiklete dönüştürmek için yapılması gereken tek şey UrbanX tekerleği bisikletin ön tekerleği ile değiştirmektir. UrbanX tekerleğin orta kısmında toplam ağırlığı 6,8 kg motor ve batarya bulunuyor. 36 volt ve 3500 mAH’lik panasonic lityum-iyon pil modeline sahip olan batarya 136 kg’a kadarlık bir ağırlığı taşıyabiliyor.


Bisikletleri elektrikli hale getirmek amacıyla üretilen bu tekerlek farklı motorlara sahip iki model olarak üretildi. İlki UrbanX Eco adı ile üretilen tekerleğin motoru 240 watt gücüne sahip ve bir saatte maksimum 24 kilometre hız yapabiliyor. İkinci model ise UrbanX Booster adı ile üretilen model. Bu modelin de motoru 350 watt güce sahip ve bir saatte yaklaşık 32 kilometre hıza ulaşabiliyor. İki farklı motora sahip bu iki model de 48 kilometrelik bir menzile sahip.

Ayrıca tekerlek sahip olduğu Bluetooth ile de akıllı telefon ile bağlantı kurabiliyor. Bisiklet sahibi telefonuna indireceği uygulama sayesinde elektrikli bisiklet ile ilgili ne kadarlık bir mesafe kat ettiği ve ne kadar sürede kat ettiği, kalan şarj miktarı ve pedal destek modları gibi bilgilere ulaşabiliyor.