Atık Su İçmemiz Gerekebilir

Su hakkında araştırmalar ve yenilikler yapan uzmanların pek içine sinmese de bu projelere ‘tuvaletten musluğa’ adı verilmektedir. Birkaç ülkede kanalizasyondaki su standartlara uygun şekilde temizlendikten sonra içme suyu olarak kullanılmak üzere sunuluyor.
Su bu şekilde yeniden kullanıma hazır hale getirilmiş oluyor. Bu düşünceye sıcak bakılmasa da, geri dönüşüm kullanılarak temiz hale getirilen suyun tadı, evlerimizde içilen içme suyundan farklı olmuyor.


Çevre Mühendisi Anas Ghadouan, artan nüfus ve kuraklığın sonucunda birçok bölgenin bu geri dönüşüme başvurmaktan başka çarelerinin kalmayacağını söyledi. Yani şu an bu konuya uzak duruyor olabilirsiniz fakat çok yakın bir gelecekte ger dönüştürelen suları içmek durumunda kalabilirsiniz, değerlendirmesini doğruladı. Evsel atık sularının arıtılması denilince insanların aklına direk tuvalet suyu gelmekte fakat konu çok daha kapsamlı ve derin. Geri dönüşümlü su kullanımının yaygınlaşması ile birlikte şehirlerin sudan %60 oranında tasarruf edileceği söylenmektedir.

Su öncelikli olarak, katı maddelerinden ayrıştırılıyor ve de kullanılan geçişim yöntemiyle en ufak parçalarına kadar temizleniyor. Fazladan önlem olarak yapılan bir diğer işlem ise mor ötesi ışıklarla suların steril bir hale getirilme işlemi olarak karşımıza çıkıyor. Verilen bilgilere göre uygulanan bu yöntemle atık sular, nehirlerden ve rezarvuarlardan elde edilen sulardan daha da temiz bir hale geliyor.