İBB Geri Dönüşüm Projesi 43 Pet Şişe Bir Bedava Yolculuk

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu hafta duyurmuş olduğu PET şişe geri dönüşüm projesi oldukça ses getirdi.
İBB sayısı 30 milyonu aşan ve Türkiye’nin tamamında geçerli olması planlanan İstanbulkart’a pet şişe ve alüminyum içecek kutuları atılarak kredi yüklemesi yapılmasını sağlayan “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri” makinelerini tanıttı.

Belirli yerlere konacak konteynerlarla pet şişelerin toplanmasını ve toplanırken de o pet şişeyi konteynere atan her kişinin İstanbulkart’ına bir bedel ödenmesini öngören projenin merak edilen detayları da belli oldu.
İBB Başkanı Uysal, pet şişe ve kutu başına makinenin ne kadar ödeme yapacağını duyurdu.

PET şişeler için: 

0,33 litrelik pet şişe: 2 kuruş
0,5 litrelik pet şişe: 3 kuruş
1 litrelik pet şişe: 6 kuruş
1,5 litrelik pet şişe: 9 kuruş

Alüminyum kutular için: 

0,33 litrelik alüminyum içecek kutusu: 7 kuruş
0,5 litrelik alüminyum içecek kutusu: 9 kuruş

Bununla birlikte kartına yükleme sayısı fazla olanlar, Şehir Tiyatroları’ndan ücretsiz tiyatro bileti alabilecek ve İBB Sosyal Tesisler’inden indirimli yemek yiyebilecek. İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımıyla “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri Lansman Töreni”, Saraçhane’deki belediye binasında yapıldı. “Atıklar akıllı konteynere, bedeli İstanbulkart’a” sloganıyla yapılan etkinlikte, pet ve alüminyum içecek kutularının İstanbulkart’a para olarak dönüşmesinin detayları aktarıldı.

Sistemin çalışma prensibi ise şu şekilde; atılan boş pet şişeleri makine aldıktan sonra ezip depoluyor ve o depolar geri dönüşüm ekibi tarafından toplanarak ilgililerine ulaştırılıyor. 

Proje kapsamında konteynerlere yüklenecek pet şişelerin boyutları ve ulaşım kartına yüklenecek miktarlar hakkında bilgi veren Uysal, “Cam şişeleri henüz proje kapsamına dahil değil ancak cam şişeler için de ayrıca bir çalışma içerisindeyiz. Şu an için yürüttüğümüz proje kapsamında 0.33, 0.5, 1.5 litrelikler olmak üzere pet şişeler; 0.33 litrelik ve 0,5 litrelik metal içecek kutuları yer alıyor. Sadece sosyal medyadan duyurduğumuz bu çalışmamızın haberlerde bu kadar ilgi görmesi ve vatandaşlar tarafından beğeni ile karşılanması bizi heyecanlandırdı” şeklinde konuştu.

Eyüp, Beyoğlu ve Şişli ilçelerindeki ilkokullar için 100 adet akıllı konteyner üretilecek. Bu sayede ilköğretim çağındaki çocuklara toplumsal sorumluluk ve çevre bilinci kazandırılması hedefleniyor. Proje kapsamında kullanılan akıllı konteynerlerin dış yapısı galvaniz, kırıcı mekanizması paslanmaz çelik, iç metal aksamı da paslanmaz malzemelerden imal edildi.
Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri Hakkında Diğer Detaylar

Konteynerlerin içindeki atık sayısı, hata kodları, lokasyon, yaklaşık olarak doluluk oranı ve çalışma süreleri uzaktan anlık olarak takip edilebiliyor. Ayrıca konteynerlerin yazılımı da uzaktan güncellenebiliyor. Atık Yönetim Müdürlüğü tarafından tamamlanan ihale sonrası 10 konteyner kullanıma hazır olarak üretildi. 90 adet konteynerin ise üretimi süreci devam ediyor ve yaklaşık 1 ay içinde tamamlanması bekleniyor.