Hong Kong Yeşil Devlet Tahvili Projesi

Hong Kong’un Özel Yönetim Alanı’nda Finans Sekreteri olarak görev yapan Paul Chan, bütçe konuşmaları esnasında verdiği demeç ile Amerikan Doları bazında yaklaşık 13 milyar, Hong Kong Doları bazında ise 100 milyar HK Doları seviyesinde borçlanma tavanı olacak bir green bond yani yeşil devlet tahvili programı başlatacaklarını kamuya ve basına açıkladı. Bu program ile verilecek yeşil devlet tahvillerinin ilkleri 2018 – 2019 ekonomik yılında ihraç edilmeye başlanılacak ve bu tahvillerden sahip olunacak bütün kaynaklar da Hong Kong hükümetinin “yeşil” olarak adlandırılan çevreci programlarında ve projelerinde kullanılacak.

Dünyadaki mevcut iklim değişmesi ile sürdürülebilir gelişme/kalkınma bağlamındaki tüm program ve projelerin finanse edilmesi adına kritik bir öneme sahip olan ve tercih edilirlik bakımından gün geçtikçe ayrı bir konuma gelen yeşil devlet tahvillerinin kullanım oranı 2017 yılının sonuna gelindiğinde 160 milyar dolarlık bir hacimden daha fazla durumda ancak günümüz dünyasının sürekli değişen ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğu zaman, bu oran 2020 yılına gelindiğinde tahminlere göre en az düzeyde 1 trilyon dolara ulaşmalı.

Paris antlaşması bünyesinde de yer verilen ve iklim değişikliği ile mücadele konusunda mühim bir yere sahip olan yeşil tahvillere ilgi ve alaka gün geçtikçe artıyor. Durum öyle bir hal aldı ki bugüne dek ihraç edilmiş en büyük yeşil devlet tahvilinin Hong Kong tarafından yaklaşık 13 milyar dolar miktarında ihraç edileceği 1 Mart 2018 tarihinde kesin ve net bir ağızla açıklanmış oldu. Bu açıklama ile Hong Kong, yeşil devlet tahvili hacmi baz alındığında liste başı olan Fransa’yı geçecek.