Geri Dönüştürülmüş Şişeleri Daha Ucuza Satacak

Fransa’nın genç Çevre Bakanı Brune Poirson’a göre, Fransız hükümeti plastik kirliliği sorununu çözmek açısından daha özel önlemler getirecek. Bakan Poirson, “Fransız ekonomisini dönüştürmemiz gerekiyor. Avrupalı ​​ortaklarımız tarafından incelenecek ve takip edilecek bir hareket başlatıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Projenin hedefi geri dönüştürülmüş ambalajlara sahip ürünlerin fiyatlarına %10 oranında indirim sunarak tüketiciyi geri dönüştürülmüş ambalajlardan yapılmış ürünlere teşvik etmek. Bu sayede tüketici algısında sürdürülebilir seçeneklerin daha ekonomik olduğu vurgulanmak isteniyor.

Fransa, geri dönüşüm konusunda Avrupa’daki bir çok ülkenin oldukça gerisinde yer alıyor. Fransa’da geri dönüşüm oranı %25 seviyelerinde ve bu hali ile Avrupa’da geri dönüşüm konusunda sondan ikinci ülke konumunda. Almanya ve Hollanda’ya bakıldığında geri dönüşüm oranları %50 seviyelerinde. Fransa son dönemdeki yaptırımlar ve hayata geçireceği projeler ile 2025 yılına kadar geri dönüşüm oranını %100’e çıkarmayı hedefliyor.