Dubai'de Elektrikli Araçlara Otoban ve Park Ücreti Yok

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yedi emirliğinden biri olan Dubai, karbon salınımını azaltmak için elektrikli araç kullanan sürücülere otoyolları ve park alanlarını ücretsiz kullanma hakkı tanıyor. Bununla beraber 2019 yılı sonuna kadar ücretsiz şarj olanağı da sunuluyor. Dubai Elektrik ve Su İdaresi (DEWA), 2020 yılına kadar 32 bin adet elektrikli araç olmasını hedeflerken, bu rakamı 2030 yılına kadar 42 bine çıkarmayı planlıyor. Trafikteki araç sayısına oranlandığında 2020 yılında trafikteki araçların yüzde 2’sinin, 2030 yılında ise yüzde 10’unun elektrikli olacağı öngörülüyor.

DEWA Yönetim Kurulu Başkanı Said Al Tayer, 2015 yılında 150 noktaya elektrikli araç şarj istasyonu kurduklarını, önümüzdeki yılın sonuna kadar 100 şarj istasyonu daha yerleştirmeyi amaçladıklarını belirtti.  Ayrıca elektrikli araç kullanmaya özendirmek ve elektrikli araç sürücülerine teşvik olması amacıyla, Yeşil Şarj istasyonlarını 2019 yılının sonuna kadar ücretsiz kullanma imkanı sunduklarını da belirtti.

Dubai, dünya petrol rezervinin yüzde 6’sını elinde bulunduruyor. Dubai gibi diğer petrol zengini Körfez ülkeleri de artık ülkedeki petrol kullanımını azaltmak ve üretilen petrolü daha çok ihracatta kullanmak için yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor. Dubai son dönemde, 1,2 milyar Dirhem’lik (yaklaşık 1,15 milyar Lira) güneş enerjisi santrali inşa etmeye başladı. Suudi Arabistan ise ilk şebeke ölçeğinde rüzgar enerjisi projesini başlattı.