Döngüsel Ekonomi Nedir?

Döngüsel ekonominin temel amacı insanların hazır üretimden hazır tüketim alışkanlığını sona erdirerek geri dönüştürülebilir ürünler ortaya koymayı amaç edinen çevreci bir iktisat modelidir. Eğer iktisatçıların doğrudan ekonomi modeline göre bu modelin devreye koyulmasında ısrar ettikleri yeni model uygulanırsa ileride hazır üretim ve bunun getirdiği hazır tüketim sorunu ortadan kalkacak, kullanıldıktan sonra atılan maddeler yeniden değerlendirilecektir.

Elbette bu durum da ekonomik anlamda döngü meydana getirecek ve bir bakıma ekolojik döngüye benzer bir besin zinciri yaratılmış olacaktır. Demografik olarak da düşünüldüğü zaman söz konusu modelin ilerleyen yıllarda kat kat artacak olan dünya nüfusunda mutlaka benimsenmesi gereken ekonomi modeli olacağından kesinlikle şüphe duyulmamaktadır.

Döngüsel ekonomi örnekleri arasında sokağa atılan bir mendilin sofra bezi olarak yeniden değerlendirildiği, kağıt parçasının da bir ahşap ev malzemesi olarak yeniden değerlendirildiği çevreci tutum amaç edinilmektedir. Doğrusal ekonomi modelinin tehditlerini sıralamak gerekir. Ancak öncelikle döngüsel ekonomi nedir bunun tam olarak anlaşılması gerekmektedir. Döngüsel ekonomi, kullan at sistemine dayanan hazır üretime dayalı ürünlerin tek seferde kullanıldıktan sonra bir daha kullanılmamak üzere rafa kaldırılan sisteme karşı bir iktisat modelidir.

Bu model ilerleyen zamanlarda dünya nüfusunun giderek artması sonucunda insanların adeta kıtlık yaşaması, susuzluk, açlık sorunlarıyla pençeleşmesi anlamına gelmektedir ki bütün bunların yaşanacağını fütüristler ve ekonomistler de desteklemektedir.