Zararlı Kimyasalın Artışı

Bilim insanları tüm dünyada üretilmesi yasak olan, ozon tabakasına zarar vermekte olan bir kimyasalın ani bir şekilde arttığını belirlediler. Bu yasal olmayan kimyasalın üretimini yapanlar bulunamazsa, Güneşin zararlı UV ışınlarından dünyamızı koruyan ozon tabakasının iyileşme süreci yıllarca geriye gitmiş olacak. Bilim insanlarının bir süredir yapmış olduğu araştırmalar doğrultusunda zararlı kimyasalın doğu Asya bölgesinde üretildiğine dair bazı işaretler saptandı. Kimyasalın üretiminin kesin olarak yapıldığı noktayı bulmak için bilim insanları çalışmalarını sürdürüyor.

Ozon tabakasına ciddi zarar veren CFC “kloroflorokarbon” olarak adlandırılan bu kimyasallar, uzun yıllar bina ve mobilyalar için köpük üretiminde ve en çok buzdolaplarında bulunan aerosol yapılması için kullanıldı. 1980’li yıllarda ozon tabakasında büyük bir delik bulunduğunu ve bu deliğin oluşum sebebinin bu kimyasallar olduğu saptandı. Bunun üzerine 1987 yılında Montreal protokolü imzalanarak dünya genelinde üretimi yasaklandı.

Eski yapılarda kullanılmış olan CFC bileşenleri hala az miktarda da olsa salınım yapmaktalar fakat 2007 senesinden beri CFC kimyasallarının en tehlikelisi olan CFC-11’in atmosferdeki miktarı neredeyse sıfırdı. NOAA (ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi) çalışanlarından Stephen Montzka söz konusu kimyasalın son yapılan çalışmalarda arttığını saptadıklarını belirtiyor. 27 senedir bu araştırmalara katılan Montzka bu kimyasal artışının çok şaşırtıcı hatta çok edici olduğunu söylüyor. Birleşmiş Milletler Çevre Programı Direktörü yaptığı açıklamada söz konusu kimyasalın salınımı bu şekilde devam ederse, ozon tabakasının zaten zarar görmüş olan bölümünün iyileşmesinin yavaşlayacağını belirtiyor ve bu sorunun nedeni bulunup tamamen ortadan kaldırılmasının öneminin altını çiziyor.

Detaylı çalışmada CFC-11’in ölçüm yöntemlerinde şüphe edilmiş olmasına rağmen diğer veriler göz önüne alındığında bu kimyasalın üretiminin yapılıyor olduğu kanısına varıldı. Ayrıca CFC-11’in bu artışı yapılan üretimin bir yan ürün olarak değil tam bir ana ürün olarak üretiliyor olduğunu göstermekte. Uzmanlar CFC-11’in muadili olan ürünlerin üretiminin daha maliyetli olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca uzmanlar üretilen bu CFC-11’in bina yalıtımları için kullanılan köpüklerin üretiminde kullanılmak için üretildiğini düşünüyor.