Elektrikle Çalışan Araçlara İlgi Artıyor

Avustralya’da yapılan bir deney kömürle üretilseler dahi elektrikli araçların dizel yakıt kullanan araçlara göre daha temiz bir çevre sağladığını kanıtladı. Petrol bazlı yakıtlarının dünyada en çok kullanıldığı alan ulaşım. Trenden arabaya, uçaktan traktöre bütün motorlu araçlarda kullanılan yakıt petrol. petrol yandığında çıkan enerjinin yanında karbondioksit, karbonmonoksit, metan gibi çeşitli ve tamamı zararlı yan ürünler açığa çıkarır. Bu yan ürünler sadece çevreyi ve havayı kirletmekle kalmaz atmosfer tabakasında sera etkisi yaparak iklimlerin değişimi üzerinde de olumsuz etkiler gösterir. Tüm bunlar ve daha fazla zararlı etkileri önlemek için sürdürülebilir ve yenilebilir enerji kaynaklarının üretimi üzerinde çalışılıyor. Ama motorlu taşıtlar için bir alternatif aslında yıllardır gündemde, elektrikli arabalar.

Elektrikli arabalar hem çevreyi kirletmedikleri hem de daha uzun mesafeli yol alma sağladıkları için çok avantajlıdır. Ama yıllardır tartışılan bir durum vardı o da kömürden üretilen elektrikle çalışan araba ile dizel yakıt kullanan arabanın çevreyi aynı oranda kirletip kirletmediği. Birçok kişi ve kurum tarafından kömürden elektrik üretip bunu arabada temiz enerji olarak kullanmanın anlamsız olduğu, zaten o kömürü yakarak çevreye kirlilik verildiği sürekli ispatlanmaya çalışılan bir iddia. Artık bu iddianın yanlışlığı kanıtlandı çünkü bu iddiayı çürütecek bir çalışma Avustralya’da yapıldı.

Avustralya Elektrikli Araçlar Birliği ve Batı Avustralya Tesla Sahipleri Kulübü tarafından yapılan çalışmada düşük verimli Tesla Model S P85D elekrikli aracı kömürle çalışan bir jeneratör kullanılarak şarj edildi. Daha sonra bu araç ile dizel yakıt kullanan Volvo V40 T5 2L model araç yolculuğa çıkarıldı. Yaklaşık 105 km’lik bir yolculuk sonucunda aynı mesafeyi katetmiş iki aracın karşılaştırması yapıldığında ve elektrikli aracın yakıta karşılık gelen enerjisine bakıldığında Tesla marka elektrikli aracın 0,40 litre benzin daha az kullanmış olduğu saptandı. Bu da gösterdi ki üretim kaynağı kömür olsa dahi elektrikli araçlar daha uzun mesafede daha az yakarak çevreye doğrudan dizel yakıt kullanan araçlardan çok daha az zarar veriyorlar.