Tamamen Güneş Enerjisi ile Çalışan Otomobiller

Doğaseverleri oldukça memnun eden bu gelişme ile artık yalnızca yenilenebilir enerji ile çalışan otomobil üretimi hayal olmaktan çıktı. Gelişmeyi duyuran Hollanda Merkezli bir girişim olan Lightyear oldu. Lightyear, yalnız güneş enerjisi ile çalışan doğa dostu otomobili 2019 yılında piyasaya sunmayı planladıklarını kamuoyu ile paylaştı. Edinilen bilgiye göre güneş enerjisi ile çalışan otomobilin adı Lightyear One olacak. Lightyear One, eşsiz özelliklerinin yanı sıra İklim Değişikliği Yenilikçi Ödülü’nü kazanarak da farkını bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Aslında güneş enerjisi ile çalışacak bir otomobile imkansız gözü ile bakılıyordu. Ancak Lightyear One, kazandığı ödül ve planlanan piyasaya sürülüş tarihi ile imkansız düşüncesini kırdı. Böylece doğa dostu her projenin aslında gerçekleştirilebileceğini de gözler önüne sermiş oldu. Lightyear One, kendi kendini şarj edebilme yeteneğine sahip olacak. Bu nedenle ekstra olarak şarj edilmesine gerek kalmayacak. Bu sayede rahatlıkla kullanılabilecek. Üstelik aracın sahip olduğu menzilin 400-800 kilometre olduğu bilgisi de bulunuyor. Güneş enerjili otomobil fikri pek çok önyargı ile karşılaştı. Bunlardan ilki, otomobilin kullanışsız olacağı yönündeki fikirdi.

Şarj edilebilen otomobil Toyota Prius, güneş enerjisi bulunan bir çatıdan batarya ile şarj edilerek kullanılabiliyordu. Bu da menzile yalnızca 6 kilometrelik bir katkı sağlayabilmişti. Bu da söz konusu etkinin önemsenmeyecek değerde olduğunu kanıtlamış oluyor. Günümüze kadar güneş enerjisi ile çalışan otomobillerin gerçekçi çözümler sağlamayacağı düşünüldü. Güneş enerjisinin sadece menzile katkı sağlayacak şekilde tasarlandığında faydalı olabileceği öne sürülmüştü.