Güneş Enerjisi Kullanılarak Kumdan Cam Üretildi

İngiltere’deki Mediated Matter Araştırma Grubu öğrencilerinden Markus Kayser, güneş ışınlarını kullanarak kumdan cam üretebilen 3 boyutlu bir yazıcı geliştirdi. Markus Kayser, ‘Güneş Sinteri’ (Solar Sinter) olarak adlandırılan yenilikçi fikrini oluşturmak için lisansüstü projesini Mısır Sahra sahillerine kadar taşıdı. Tasarım, 3D dijital yazıcı ve güneş panelleri ile ışınları kullanarak kumları inanılmaz cam kaplar ve heykeller haline getiriyor.

Solar Sinter yedi istasyondan oluşuyor, fotovoltaik bir panel, güneş ışınlarını çizmek için odak noktası, güneş izleyici, fresnel lens, pil, elektronik kontrol ve ofis olarak adlandırabileceğimiz, araştırmacının süreci izlerken kendisini güneş ışınlarından koruması için gümüşi bir çadır. Fresnel lens ile kumu eritmek için gerekli olan 1400 ila 1600 derece arasındaki sıcaklık, güneş ışığı ışını odaklanarak kullanılıyor.

Sistem kısaca şu şekilde çalışıyor; güneş enerjisiyle çalışan motorlar kutuyu bilgisayar kontrollü bir yol boyunca bir x ve y ekseni üzerinde hareket ettiriyor ve ışık demetinin her geçişinden sonra üste bir kum tabakası serpiliyor. Güneş ışınlarını tek bir noktaya toplayan fresnel lens ile 1400-1600 derece sıcaklığa maruz kalan kum eriyor. Bütün katmanlar eritildikten sonra parça soğumaya bırakılıyor ve kum kutudan çıkartılıyor.

Çölün ortasında mini bir istasyon kuran Kayser, bol miktarda yenilenebilir enerji kullanıyor. 3D yazıcı, kaseler, heykeller ve hatta mobilyalar gibi herhangi bir şekil oluşturma yeteneğine sahip. Kayser yenilenebilir enerjiyi teknoloji ile birleştirdiği tasarımının geleceğe ışık tutmasını amaçlıyor. Markus Kayser projesi için, “Güneş sinterleme, imalatın geleceği ile ilgili soruları gündeme getirmeyi amaçlıyor ve dünyanın en verimli enerji kaynağının (güneş) üretim potansiyelinden tam olarak faydalanma hayallerini tetikliyor” diyor. Kayser, “Gözümüzün önünde duran ancak değerlendirmeyi düşünmediğimiz pek çok kaynak var, güneş ve kum da bunlardan biri” diyor.