Güneş Enerjisini Depolayan Çanta

Pauline van Dongen’in yeni koleksiyonunda ise güneş enerjisini depolayabilen çanta yer alıyor. Radius ismi ile piyasaya sürülen çanta, içerisine küçük güneş enerjisi boncukları gömülü örme kumaştan yapılmış olup, bu sayede sırt çantasının hareket halindeyken cihazları şarj etmesini sağlayacak şekilde tasarlanmış.

Radius sırt çantası, Van Dongen’in koleksiyonlarında kullandığı enerji üreten teknolojiye dayanıyor. Çantanın kayış bölümü, güneş pilleri olarak işlev gören küçük küresel boncuklardan oluşuyor. Güneş enerjili tekstil şirketi Sphelar Power tarafından üretilen kayışla elde edilen enerji, daha sonra, çantanın üst cebinde bulunan manyetik tokaya  erişilebilen bir şarj kablosuyla besleniyor.

Tasarımcı, “Uzaktan bakıldığında çantanın üst kapağının örneğiyle karışmış gibi görünse de daha yakından incelendiğinde ışığın boncuklu bir yüzey üzerinde kırıldığı görülüyor” diyor. Her boncuk, kumaşa dokunan küçük bir küresel güneş pili ve her bir güneş pili enerji üretiyor.

Şangay’daki Santoni araştırma laboratuvarında geliştirilen devrim niteliğindeki tekstil, aslında, örme makinesi kullanılarak farklı ipliklerden yapılmış üç boyutlu bir kumaş. Radius sırt çantasını daha önce tasarlanan güneş panelli çantalardan ayıran özellik, güneş paneli görevi gören bu küçük boncuklar. Bu sayede tasarım hem görsel hem de estetik açıdan şık ve kullanışlı görünüyor.