Dronelar 1 Milyar Ağaç Dikecek

İrlandalı bir girişimci droneları, Myanmar sakinlerinin tüm ormanı gökyüzünden yeniden ağaçlandırmasına yardımcı olmak için kullanıyor. Irrawaddy Nehri deltasındaki köylüler, yerel ormanları restore etmek için harekete geçerek 5 yılda 2,7 milyon mangrov ağacı yeniden dikti, ancak bir süre sonra işi kolaylaştırmanın yollarını aramaya başladılar. Çözümü BioCarbon Engineering firmasının öne sürdüğü bir fikir olan, dronelar ile sadece bir günde 100.000’e kadar tohum ekebilme projesi ile buldular.

Eylül ayında şirket, kar amacı gütmeyen ve yerel ağaç dikme projelerine rehberlik eden Worldview International Foundation ile birlikte bölgedeki drone ile tohum ekimine başlayacak. Tohum ekim projesi ile köylüler tarafından ekilen 750 hektara ek olarak, 250 hektara 1 milyon yeni ağaç dikilmesi planlanıyor. Her şey plana uygun giderse, BioCarbon Engineering bölgede 1 milyar ağaç yetiştirilmesine yardımcı olacak.

Haritalama droneları, ağaçların ekileceği bölgeyi tarayacak ve topografik bir harita oluşturacak. Bu sayede toprağın kalitesi ve yeryüzü şekilleri,hangi noktalara ağaç dikileceği en efektif şekilde belirlenecek. Bahçıvan dronelar ise belirlenen bu noktalara, yapılan hesaplamalara uygun olarak tohum kapsüllerini bırakacak. Tohum kapsülleri ayrıca havadan bırakıldığında toprağa saplanacak şekilde tasarlanmış. Tohumların içerisinde mineral,gübre ve ağaç tohumları yerleştirilmiş.